Внаслідок обстрілів Бєлгородської області нібито загинув «учасник територіальної самооборони», заявив увечері 12 березня губернатор області В’ячеслав Гладков.
Він додав, що на території області «противника немає».
Міністерство оборони Росії раніше заявило, що російськими військовими і пограничниками раніше нібито вбиті 234 «українських диверсанти», які у вівторок організували прорив у Бєлгородській і Курській областях за підтримки танків і іншої бронетехніки. Також у російському Міноборони заявили, що військовослужбовці РФ не допустили «порушених державних кордонів».
Губернатор Курської області Роман Старовой заявив також про відбиття «спроб українських терористів» увійти до селища Тьоткіно. Напередодні учасники російського угруповання «Свобода Росії» заявляли про контроль над цим населеним пунктом.
Читайте також: Атаки російських добровольців у Бєлгородській та Курській областях Росії: що це дасть?
Російські державні агентства ТАСС та «РИА Новости» заявляли вранці 13 березня про знищення групи безпілотників над Воронезькою, Бєлгородською та Ростовською областями. Зокрема, ТАСС заявило про «атаку БПЛА на Бєлгород».
Агентство спершу оприлюднило повідомлення з посиланням на оперативні служби Бєлгородської області про нібито атаку «безпілотника ЗСУ» на будівлю Федеральної служби безпеки. За даними агентства, ніхто не постраждав, удар вибив вікна та пошкодив фасад будівлі. Згодом ТАСС видалило повідомлення.
Наразі на сайті агентства йдеться про влучання в «багатоквартирний будинок», без постраждалих.
Українська сторона не коментувала повідомлення про атаку дронів наразі.
12 березня представники легіону «Свобода Росії», «Російського добровольчого корпусу» (РДК) та «Сибірського батальйону» заявили про проведення спільної військової операції на територіях Курської та Бєлгородської областей.
Читайте також: У російській Рязані ударний дрон влучив у нафтопереробний завод, спалахнула пожежа
«Раніше ми говорили, що повалити злочинний диктаторський режим у РФ мирно не вийде. Його можна усунути лише зі зброєю в руках. Цієї ночі ми почали виконання обіцянки. Тривають запеклі бої на території РФ», – йдеться у повідомленні «Сибірського батальйону».
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов розповів в ефірі Радіо Свобода (програма Свобода.Ранок), що формування легіону «Свобода Росії», «Російського добровольчого корпусу» та «Сибірського батальйону» «діють у складі сил безпеки і оборони, допомагаючи звільняти Україну від російських загарбників», але водночас є громадянами Росії і «у себе вдома мають право робити все, що вважають за потрібне».
Також вранці 12 березня російські інформагенції та телеграм-канали повідомили про масовану атаку дронів на сім російських регіонів: Бєлгород, Курськ, Воронеж, Орел, Московська, Тульська і Нижньогородська області. Зокрема, у місті Кстово Нижньогородської області дрон влучив у нафтобазу Лукойл, там здійнялася пожежа.
Під час війни неможливо оперативно перевірити інформацію, яку розповсюджують навіть офіційні представники сторін конфлікту.
Російські добровольці, які воюють за Україну: хто вони і чому здійснюють рейди в РФ?
Російські добровольці в Україні згруповані в «Російський добровольчий корпус» (РДК) та Легіон «Свобода Росії». Загальна їхня чисельність точно невідома, але може коливатись від кількох сотень до кількох тисяч.
Вони неодноразово здійснювали рейди на територію Російської Федерації, переходячи українсько-російський кордон. Рейди здійснювались переважно на Бєлгородську та Брянську області Росії.
На підтвердження реальності своїх дій бійці РДК та Легіону «Свобода Росії» постять фотографії та відео з прикордонних пунктів з російського боку, біля поштових відділень та дорожніх вказівників, аби довести, що вони – справді на території Росії.
Глибина їхнього проникнення в Росії теж різна – від кількох кілометрів до максимально 130 кілометрів (село Любимівка Брянської області).
Принаймні один раз через дії добровольців у Бєлгородській області 23 травня 2023 року влада Росії оголошувала режим контртерористичної операції. Також у кінці травня під час рейду добровольців російська влада змушена була перемістити 3-тю мотострілецьку дивізію 20-ї загальновійськової армії з окупованих частин Луганської області України на російську Бєлгородщину.
Російські добровольці також публікували відео з полоненими солдатами армії Росії, яких вони брали в полон під час рейдів, а також звітували про підбиття принаймні двох російських танків, а також пари БМП та БРДМ.
Російські добровольці жартували (в стилі роспропаганди 2014 року), що купили зброю і форму «у воєнторзі».
Деякі європейські країни – наприклад, Бельгія – висловлювали стурбованість, що ці бійці використовували за межами України автоматичну зброю, поставлену ЗСУ Бельгією. Щодо західної зброї, то командири добровольчих підрозділів пояснювали, що відбили цю зброю в армії Росії під Бахмутом після того, як росіяни спершу захопили ту західну зброю у ЗСУ.
Військово-політичне керівництво України офіційно не говорить про будь-яку причетність до дій російських добровольців на території РФ. Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк сказав 22 травня, що Україна не має стосунку до подій у Бєлгородській області, «проте з цікавістю спостерігає за їхнім розвитком».
«Єдиною рушійною політичною силою в тоталітарній країні закручених гайок завжди неминуче стає партизанський рух зі зброєю в руках», – додав Подоляк, який також назвав бойові дії на території РФ «кінцем епохи «путінської стабільності».
Українські користувачі соцмереж на тлі рейдів активно писали про створення «Бєлгородської народної республіки» на території Росії –мовляв, у відповідь на дії Москви щодо створення так званих «ДНР» та «ЛРН» на сході України в 2014 році.
За статусом російські добровольці перебувають в структурі ЗСУ, але, як сказав представник ГУР МО Андрій Юсов, «якщо говорити про їхню діяльність на території РФ, як громадяни РФ, звичайно, вони вдома діють автономно».
Представник Політцентру російської збройної опозиції Олексій Барановський зауважив, що на час рейду на територію Бєлгородської області добровольці «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» брали звільнення зі служби в ЗСУ, себто йшли у відпустку.
Причини
Причинами своїй збройних рейдів російські добровольці називають боротьбу за звільнення російського народу від «антинаціонального режиму» і що вони виступають проти «злочинної кремлівської влади та всіх осіб, котрі віддають та виконують злочинні накази», а також тих, хто підтримує вторгнення Росії в Україну.
Олексій Барановський, представник Політцентру російської озброєної опозиції, сказав, що «ціль максимум – взяти Кремль і видати Путіна міжнародному трибуналу».
Російське телебачення спочатку було спантеличене – як повідомляти про військові операції російських добровольців на території самої Росії? Але потім на телеканалах Росії їх почали називати «неовласівцями» і звинувачувати в «фашизмі».
Хто вони?
У складі РДК та Легіону «Свобода Росії» воюють громадяни РФ, серед яких є колишні військові армії Росії, а також ексспівробітники ФСБ та МВС. Також є й колишні активісти крайніх правих російських націоналістичних рухів, які розчарувались в ідеях «русского мира».
Підсумовуючи вторгнення на територію РФ у травні 2023 року, один з провідних бійців Легіону «Свобода Росії» з позивним «Цезар» сказав, що головним висновком після операції є те, що «кордон (Росії) не на замку» і порадив людям в Кремлі «не розслаблятись».