Війська ОДКБ почнуть залишати Казахстан 13 січня – Токаєв

Російські військові в Алмати, 12 січня 2022 року

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що війська очолюваної Росією Організації Договору про колективну безпеку почнуть залишати його країну 13 січня.

У заяві від 12 січня ОДКБ – альянсу, що складається з Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Вірменії та Таджикистану – додається також, що для виведення з Казахстану контингенту, що налічує біля 2 тисяч військових, знадобиться близько 10 днів.

Раніше сьогодні Токаєв взяв участь у засіданні оперативної групи з надзвичайних ситуацій міста Алмати та зустрівся з родичами та колегами загиблих під час насильства правоохоронців. Точна кількість людей, загиблих під час насильства, залишається невідомою.

Читайте також: Що казахстанська криза означає для Китаю?

Солдати ОДКБ прибули до Казахстану минулого тижня після того, як керівництво багатої на нафту країни звернулося до блоку, очолюваного Росією, по військову допомогу через протести.

Заворушення розпочалися 4 січня з мирних протестів жителів віддаленого західного регіону Мангистау через різке підвищення цін на зріджений газ.

Мирні протести переросли в мітинги, на яких висувалися вже політичні вимоги, в тому числі і про усунення колишнього президента Назарбаєва від впливу на ухвалення усіх важливих рішень. Демонстранти скандували «Шал, кет!», що казахською означає «Старий, іди!».

Читайте також: Росія вже не поспішає виводити війська з Казахстану? (рос.)

Згодом на вулицях зʼявилися погромники, які грабували та спалювали громадські будівлі та магазини в Алмати та інших містах. 12 січня казахстанські засоби інформації повідомили, що після того, як насильство вдалося зупинити, було затримано ще 1700 осіб, і загальна кількість затриманих унаслідок протестів і заворушень сягнула майже 10 тисяч.

Експерти з прав людини з Організації Об’єднаних Націй 11 січня закликали владу Казахстану припинити «необмежене застосування сили, в тому числі летальної смертельну, проти протестувальників».