У Королівському замку у Варшаві відкрили виставку творів з київського музею Ханенків

Портрет останнього короля Польщі Станіслава Августа Понятовського з колекції музею Ханенків. Варшава, Королівський замок, 5 грудня 2024

У Королівському замку у Варшаві відкрили виставку творів європейського мистецтва з Національного музею імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві.

В експозиційній залі представлено 37 найцінніших творів італійського, іспанського, французького, фламандського мистецтва, а також кілька одиниць полоніки. Це перша масштабна презентація колекції з музею Ханенків за межами України.

«Я дуже вдячна дирекції музею Ханенків і владі України за те, що вони нам повірили, бо треба насправді довіряти, щоб прислати свій найбільший скарб до нас на збереження», – сказала на відкритті виставки директорка Королівського замку Малґожата Омілановська-Кільянчик.

Серед найвідоміших імен, які представлені у Королівському замку – Рубенс, Беллот, Верне. Для поляків однією з найцікавіших робіт є портрет останнього короля Станіслава Августа Понятовського, намальований незадовго до його смерті. Цю роботу до недавнього часу вважати втраченою.

Королівський замок був першою інституцією, яка на початку березня 2022 року запропонувала допомогу київському музею. За словами директорки музею Ханенків Юлії Ваганової, варшавські колеги написали лист, у якому питали як можуть допомогти музею: «Це для нас було дуже важливо, цей лист давав нам надію, що ми не самі і давав нам силу солідарності».

Картина Рубенса «Бог ріки Шельди, Кібела та богиня міста Антверпена» з колекції музею Ханенків. Варшава, Королівський замок, 5 грудня 2024

Восени 2022 року будівля музею Ханенків постраждала від російського обстрілу. Експонати вціліли, бо їх на початку повномасштабної війни убезпечили. Навесні 2023 керівництво вирішило передати частину колекції на зберігання і реставрацію до Королівського Замку у Варшаві. Відновлення деяких робіт тривала рік. Так довго польські фахівці, зокрема, відновлювали венеціанський портшез (переносна карета – ред.) 18-19 століття та кассоне (скриня – ред.) того ж періоду.

Відкриття виставки відбулося за участю міністрів культури Польщі та України. Експозиція відбувається у рамках головування Польщі в Раді ЄС, яке почнеться 1 січня 2025 року.

«Сьогодні, коли Україна бореться за свою свободу і майбутнє, ми маємо обовʼязок нагадувати світу, що в центрі цієї боротьби є також прагнення зберегти національну спадщину, безцінне свідчення історії, ідентичності та людської геніальносіть», – зазначила міністр культури та національної спадщини Польщі Ганна Врублевська.

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві володіє найбільшою і найціннішою колекцією мистецтва в Україні, яка включає твори європейського, азійського та стародавнього мистецтва.

37 робіт з колекції музею до кінця березня зберігатимуться і експонуватимуться в Корлівському замку Варшави. Частина робіт зараз також перебуває у Національному музеї Вільнюса та Луврі. Наступного року картини музею Ханенків покажуть у Ґаазі та Кельні.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кличко назвав об’єкти, що постраждали через російські обстріли Києва