В Узбекистані голосують за зміни до конституції, спрямовані на збереження президента при владі до 2040 року

Шавкат Мірзійоєв (третій справа) із родиною на виборчій дільниці в Ташкенті, 30 квітня 2023 року

В Узбекистані 30 квітня відбувається референдум щодо внесення поправок до конституції країни. Якщо їх підтримають, нинішній президент Шавкат Мірзійоєв зможе залишатися при владі до 2040 року.

У новій редакції конституції президентський термін буде збільшено з 5 до 7 років. Якщо поправки будуть ухвалені, президентські терміни нинішнього президента Мірзійоєва «обнуляться», що дасть йому можливість ще двічі обиратися на посаду голови держави. Повноваження президента також будуть розширені.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Узбекистані почалось голосування за нову конституцію, завдяки якій Мірзійоєв може зберегти владу до 2040 року

За новою конституцією, Узбекистан проголошується соціальною, правовою та світською державою. Раніше цих понять в основному законі країни не було. Число членів Сенату буде скорочено зі 100 до 65 осіб. Смертна кара забороняється. У новій редакції документу буде прописаний обов’язок держави забезпечувати громадянам мінімальну зарплату, житло і медичну допомогу, а також доступ до інтернету.

Референдум про поправки до Конституції влада Узбекистану планувала провести ще минулого року. Цьому завадили протести в автономній республіці Каракалпакстан. У новій версії конституції, що пропонувалася тоді, планувалося значно обмежити автономію республіки і позбавити її права виходу зі складу Узбекистану.

У липні 2022 року в столиці Каракалпакстану Нукусі та околицях пройшли численні акції протесту. Влада жорстко придушувала їх. У ході протестів, за даними правозахисників, загинула щонайменше 21 людина, десятки – були ув’язнені. У результаті президент Мірзійоєв запропонував зберегти суверенітет автономії Каракалпакстану.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Президент Узбекистану повідомив про загиблих серед цивільних і силовиків на протестах у Каракалпакстані