Інавгурація нового президента Лая Цінде відбулася на Тайвані

Експрезидентка Тайваню Цай Інвень (ліворуч) та новий президент Лай Цінде, Тайбей, 20 травня 2024 року

Новий президент Тайваню Лай Цінде офіційно вступив на посаду 20 травня. Церемонія його інавгурації відбулася в столиці Тайваню Тайбеї. У своїй промові Лай висловив сподівання, що Китай припинить військові загрози та залякування тайванців та перейде до мирної співпраці.

Він заявив, що за його правління Тайвань не провокуватиме Китай, але й не піде на поступки йому. Тайвань «підтримуватиме статус-кво», захищатиме демократію та співпрацюватиме з іншими демократичними країнами. Китай, на думку Лая Цінде, має визнати вибір тайванського народу та розпочати взаємовигідний діалог. Першими його проявами могло б стати відновлення двостороннього туризму та дозвіл китайським студентам навчатися у тайванських вишах.

Проте, попередив новий президент, амбіції Китаю щодо анексії Тайваню не зникнуть, тому острів має дотримуватися колишньої політики «чотирьох стовпів миру»: зміцнення оборони, зміцнення економічної безпеки, стабільна структура влади та дипломатія, що ґрунтується на цінностях.

Також Лай Цінде закликав розвивати нові технології, щоб перетворити Тайвань із «кремнієвого острова» (Тайвань – головний у світі виробник мікрочипів, один із лідерів в електронній промисловості) на «острів штучного інтелекту», інвестувати у роботобудування, квантові компʼютери та інші перспективні інновації.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вибори в Тайвані: перемогу здобуває чинний віцепрезидент

Участь в інавгурації Лая Цінде взяла народна депутатка України попереднього скликання Ганна Гопко, представниця громадянського суспільства України, повідомила «Новинарня». У мережі «АНТС», яку представляє Гопко, повідомили виданню, що її візит «підкреслив важливість міжнародної підтримки для України в умовах триваючої агресії з боку Росії».

64-річний Лай Цінде до свого обрання був віцепрезидентом в адміністрації минулої президентки Цай Інвень. Він належить до владної Демократичної прогресивної партії. Лай, як і його партія, не виступає ані проголошення незалежності Тайваню, ані за приєднання острова до Китаю. Він неодноразово говорив, що Тайвань вже є суверенною державою, тому оголошувати про її незалежність додатково необовʼязково. Проте перед виборами Китай неодноразово називав Лая «небезпечним сепаратистом» та відмовлявся від переговорів.

Китай вважає Тайвань частиною своєї території. Тайбею пропонується перейти під контроль континентальної влади за принципом «одна країна – дві системи». Владна Компартія Китаю виступає різко проти незалежної політики та міжнародної співпраці острова.