Сирійські повстанці рано вранці 8 грудня заявили, що взяли під свій контроль столицю Дамаск після блискавичного наступу, який відбувся в останні дні і швидко просунувся по всій країні.
Дамаск «тепер вільний від Асада», заявили повстанці у своїй заяві в соціальних мережах.
Місцеперебування президента Башара Асада наразі невідоме, хоча Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великобританії, повідомила, що Асад вилетів з Дамаска рано вранці 8 грудня. Куди саме полетів Асад, не повідомлялося.
Це повідомлення не вдалося підтвердити, але прем’єр-міністр Сирії Мохаммад Газі аль-Джалалі заявив у відеозверненні, що уряд «готовий співпрацювати з будь-яким лідером, обраним народом».
«Ми віримо, що Сирія для всіх сирійців, що це країна всіх її синів і що ця країна може бути нормальною державою, яка будує добрі відносини зі своїми сусідами і світом, не вступаючи в жодні регіональні альянси і блоки», – сказав аль-Джалалі, додавши, що він все ще перебуває вдома в Дамаску і не втік.
Абу Мохаммад аль-Голані, лідер повстанського угрупування «Хайят Тахрір аш-Шам» (HTS), пізно ввечері 7 грудня заявив про «останні хвилини звільнення» Хомса – міста з населенням 775 000 чоловік.
HTS вважається терористичним угрупуванням Сполученими Штатами, Великобританією, Канадою та Європейським Союзом.
Експерти вважають, що падіння режиму Асада також стане серйозною геополітичною невдачею для Кремля, який разом з Тегераном підтримував сирійський уряд протягом багатьох років громадянської війни.
Читайте також: Ситуація в Сирії демонструє слабкість Росії – МЗС України
Базований у США Інститут вивчення війни (ISW) станом на 6 грудня писав, що «сили режиму Асада зазнали краху, а прихильники Асада не виявляють бажання підтримати Сирійську арабську армію шляхом швидкого розгортання додаткових сил».
Росія має численні військові об’єкти в Сирії, в тому числі авіабазу Хмеймім і стратегічні військово-морські об’єкти в Тартусі, які також використовуються для підтримки дій Кремля в Африці.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відмовився коментувати долю російських баз, заявивши, що він «не займається здогадками».
ISW зауважував, що станом на 6 грудня Москва ще не почала евакуацію бази, «але залишається незрозумілим, чи залишить Росія свої кораблі в порту, оскільки сирійські повстанці продовжують стрімко просуватися територією, контрольованою режимом».
Пізно ввечері 7 грудня Державний департамент США повідомив Радіо Свобода, що Вашингтон уважно стежить за ситуацією в Сирії. Представник Держдепу заявив, що Сполучені Штати, їхні партнери і союзники закликають до захисту цивільного населення, в тому числі представників меншин.
До того, як повстанці заявили про захоплення Дамаска, повідомлялося, що в столиці спостерігалися ознаки паніки, а також брак критично важливих товарів.
Несподіваний наступ був розпочатий минулого тижня коаліцією повстанських угруповань на чолі з ісламістською HTS.
Окрім HTS, до складу угруповання також входять підтримувані Туреччиною сирійські повстанці під назвою «Сирійська національна армія». Туреччина заперечує підтримку наступу, хоча експерти кажуть, що повстанці не почали б його без згоди країни.
Читайте також: Ердоган сподівається, що після 13 років громадянської війни Сирія «здобуде мир і спокій»
Організація Об’єднаних Націй заявила 6 грудня, що майже 300 000 людей в Сирії вже були змушені покинути свої домівки з кінця листопада через бойові дії, і що до 1,5 мільйона можуть бути змушені тікати, оскільки повстанці просуваються вперед і завдають втрат Асаду, а також його російським та іранським союзникам.
Асад покладався на Іран і Росію, щоб залишатися при владі з моменту початку конфлікту в 2011 році.
Після того, як тиждень тому повстанці захопили контроль над Алеппо, вони перейшли до захоплення інших великих міст, при цьому сили Асада не чинять особливого опору.