Понад 100 тисяч людей могли стати жертвами репресій режиму колишнього президента Башара Асада, повідомив 18 грудня агентству Reuters колишній посол США Стівен Рапп, який розслідував воєнні злочини.
Рапп зробив заяву після відвідування масових поховань у передмістях Дамаска – Кутайфі та Наджсі. «Ми не бачили нічого подібного з часів нацистів. Це система державного терору. Ми говоримо про систему державного терору», – зазначив він у розмові з Reuters.
Рапп працює над документуванням свідчень воєнних злочинів для можливих судових процесів у майбутньому.
За словами правозахисника Муаза Мустафи, який очолює базовану у США «Сирійську оперативну групу з надзвичайних ситуацій», лише в Кутайфі поховано не менш як 100 тисяч тіл.
Міжнародна комісія в Гаазі щодо зниклих безвісти осіб повідомила про 66 неперевірених місць масових поховань у Сирії. Зниклими безвісти, за даними комісії, вважаються 157 тисяч людей.
Комісія закликала охороняти для збереження доказів місця поховань, але, як зазначається, вони залишаються легко доступними.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Седная – «людська бійня». Жахи в'язниці Асада, які відкрилися світу (верифіковане відео)Жителі Кутайфи та Наджхи розповіли Reuters, що бачили, як вантажівки регулярно доставляли тіла та скидали їх у траншеї, вириті бульдозерами. «Це місце жахів», – сказав журналістам один із очевидців.
За супутниковими знімками, масштабні земляні роботи в Кутайфі велися з 2012 до 2022 року. На кадрах видно екскаватори, вантажівки та довгі траншеї.
Башар Асад керував Сирією 24 роки. 8 грудня на тлі наступу антиурядових угруповань на позиції армії він утік до Росії. Там він одержав притулок. Асад усі звинувачення у порушеннях прав людини категорично відкидав.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нове життя Башара Асада в Росії. Коли буде суд за воєнні злочини?