Паралельно з військовою агресією проти України Росія розпочала «масований гібридний наступ» на Європу про що свідчать події у Грузії, Молдові та Румунії, написав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у мережі Х 11 грудня.
«Вона (Росія – ред.) використовує всі гібридні інструменти – від пропаганди та кібератак до підривної діяльності та саботажу, втручання у внутрішні справи та спроб дестабілізувати цілі країни... Грузія, Молдова та Румунія – це найсвіжіші випадки, але гібридні зусилля Росії активні від Західної Європи до Балканських та Балтійських країн», – йдеться у дописі.
Очільник МЗС закликав всі європейські уряди та суспільства обʼєднати зусилля для стримування впливу Росії.
«Щоб протистояти цьому гібридному наступу і захистити Європу, необхідно вжити низку невідкладних заходів, включаючи повне блокування російської пропаганди, посилення зусиль поліції і контррозвідки, зміцнення кіберзахисту і посилення Шенгенської візової політики для громадян Росії», – наголосив Сибіга.
Раніше ЗМІ повідомили про існування в Боснії і Сербії таборів, повʼязаних з російською групою найманців «Вагнера», де інструктори готували молодих людей для організації заворушень в Молдові напередодні і під час президентських виборів. Самі вибори в Молдові супроводжувалися заявами про втручання Росії і фальсифікації.
Також у Вища рада національної оборони Румунії розсекретила п’ять документів, які показали, як переможець першого туру президентських виборів Калін Джорджеску за дуже короткий час зріс у популярності, зокрема, завдяки просуванню в TikTok. Згідно з оприлюдненими даними розвідки, сервіс TikTok повідомив румунській владі про виявлення мережі акаунтів, пов’язаних з російським державним ЗМІ Sputnik, цільовою аудиторією мережі були користувачі в Румунії та Молдові.
6 грудня Конституційний суд Румунії скасував президентські вибори, другий тур яких мав відбутися 8 грудня.
У Грузії 26 жовтня відбулися парламентські вибори. За офіційними даними ЦВК Грузії, 53,93% голосів отрмала правляча «Грузинська мрія». Міжнародні спостерігачі констатували, що вибори в Грузії відбулися зі «значними порушеннями» – це суттєво поставило під загрозу демократичну цілісність виборчого процесу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Протидія російському впливу. Ось що демонструють нам Молдова та Грузія ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Урок Румунії для України і Європи загалом