Суд Європейського союзу в Люксембурзі відхилив клопотання молдовських проросійських діячів Ілана Шора і Марини Таубер про скасування санкцій, запроваджених проти них Євросоюзом у 2023 році за спроби дестабілізувати ситуацію в Молдові.
Як пише, цитуючи рішення суду, молдовська служба Радіо Свобода, суд ЄС заявив, що санкції проти Шора і Таубер виправдані і відповідають спільній зовнішній політиці й безпеці Європейського союзу. «Організація, керівництво чи участь у насильницьких демонстраціях чи інших актах насильства може бути приводом для того, щоб ЄС вжив заходів з метою зміцнення і підтримки демократії і верховенства закону у третій країні», – йдеться у рішенні суду.
Уряд Молдови привітав рішення, назвавши його явним сигналом про те, що спроби дестабілізувати країну і поставити під загрозу її європейський шлях «не будуть допущені».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Брюссель зітхнув із полегшенням після перемоги проєвропейської президентки в МолдовіРішення може бути оскаржене у вищій інстанції. Поки що невідомо, чи будуть Шор і Таубер подавати скаргу. Їхніх коментарів наразі немає.
Санкції проти Шора і Таубер запровадили у квітні 2023 року – за організацію масових антиурядових демонстрацій, які, як заявили в ЄС, загрожували суверенітету і незалежності Молдови. Влада країни звинувачувала організаторів демонстрацій, що супроводжувалися насильством, у співпраці з Росією. У рішенні суду ЄС йдеться про те, що демонстрації організовувалися «на користь і за підтримки Росії».
Молдовська влада заборонила партію бізнесмена Ілана Шора, самого його засудили до 15 років позбавлення волі у справі про шахрайство. Наразі він, за повідомленнями, живе в Росії й отримав російське громадянство, але продовжує позиціонувати себе як молдовський опозиціонер. Його соратниця Таубер перебуває у Молдові під слідством. Раніше проти них також були запроваджені санкції США.
Влада Молдови звинувачувала Шора і його прихильників і в спробах організувати втручання в нещодавній референдум щодо вступу до ЄС, який завершився – для багатьох несподівано – лише з невеликою перевагою прихильників євроінтеграції. Масових акцій протесту за підсумками референдуму не було.
Раніше суд ЄС розглядав низку скарг російських бізнесменів і чиновників про зняття санкцій, причому в деяких випадках клопотання задовольнили.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вибори в Молдові: поліція звинуватила проросійського олігарха в купівлі голосів на 39 мільйонів доларів