США не мають даних про надання Китаєм зброї Росії, заявив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
За його словами, ще у 2022 року було занепокоєння тим, що Китай може надати зброю – пряму летальну допомогу Росії.
«Ми не бачили цього у 2022 році. Ми не бачили цього в 2023 році. Ми не бачимо цього й досі. Я з нетерпінням чекаю на розмову з Великою Британією, щоб переконатися, що у нас є спільна оперативна картина. Хочу краще зрозуміти, що саме малося на увазі в цьому коментарі», – сказав він під час брифінгу.
Салліван нагадав про стурбованість США тим, що Китай робить для підживлення російської воєнної машини – не надаючи зброю безпосередньо, але забезпечуючи ресурсами російську оборонно-промислову базу.
«Це відбувається. Це те, чим ми стурбовані. Ми вживаємо заходів для протидії цьому в узгоджений спосіб разом з нашими союзниками і партнерами, і ви можете очікувати більше таких дій в майбутньому», – додав представник Білого дому.
Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс 22 травня заявив, що Лондон має докази того, що Росія і Китай співпрацюють у сфері «озброєнь, які застосовуються в Україні».
За даними західних ЗМІ, за час війни в Україні Китай став для Росії основним постачальником товарів, необхідних для різних озброєнь, у тому числі ракет. Наприклад, Financial Times писала, що в 2023 році 90% чипів, імпортованих Росією, надходили з Китаю і використовувалися у виробництві ракет, танків і літаків. В останньому кварталі минулого року також із Китаю було імпортовано 70% верстатів, які, ймовірно, використовувалися у виробництві балістичних ракет.
Влада Китаю заявляє, що не надає зброю жодній зі сторін російсько-українського конфлікту, який називає «українською кризою».