Президент Словаччини Петер Пеллегріні з моменту вступу на посаду в червні відхилив звернення всіх чотирьох громадян, які планували приєднатися до української армії. Про це агентству TASR повідомили у канцелярії голови держави.
Служба в іноземній армії без згоди президента у Словаччині є кримінальним злочином, за який винному загрожує в’язниця. Одне з відхилених чинним президентом прохань було подане ще його попередниці Зузані Чапутовій, але вона не встигла його розглянути. Сама вона видала кілька таких дозволів.
Пеллегріні в минулому підтримував військову допомогу Україні, але в ході передвиборчої кампанії заявив, що конфлікт виявився нерозв’язним на полі бою. Він виступив за мирні переговори і заявляв, що його суперник на виборах Іван Корчок хоче втягнути країну у війну з Росією.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фіцо: Словаччина готова приєднатися до китайсько-бразильського плану закінчення війни в УкраїніПеред другим туром виборів по всій Словаччині з’явилися рекламні щити з портретом Пеллегріні й написом: «Словаччина не відправить в Україну жодного солдата».
Словаччина – парламентська республіка, лідер партії, що перемогла на парламентських виборах, прем’єр-міністр Роберт Фіцо неодноразово заявляв, що виступає за мирне вирішення конфлікту між Україною і Росією.
Словаччина, яка відправила Україні артилерійські системи, винищувачі МіГ-29, ЗРК С-300 після перемоги Фіцо перестала передавати зброю Києву безоплатно. Однак влада не перешкоджає комерційним продажам озброєнь і боєприпасів.
Тим часом, 2 листопада президент сусідньої зі Словаччиною Чехії Петр Павел дозволив 60 громадянам країни вступити до лав української армії. Без дозволу президента учасникам бойових дій за кордоном у Чехії могло б загрожувати кримінальне покарання. Це не перший випадок видачі таких дозволів: у грудні 2023 року стало відомо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну бажання воювати в лавах ЗСУ висловили 553 громадян Чехії. Дозвіл отримав 151 із них.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Друзі Путіна і Китаю». Орбан і Фіцо будують іншу Європу