Шостий апеляційний адміністративний суд 12 червня погодився з доводами представників Верховного суду та СБУ і скасував рішення суду першої інстанції – Київського окружного адміністративного суду – щодо поновлення Богдана Львова на посаді судді Верховного суду і виплати заробітної плати «за час вимушеного прогулу». Раніше журналісти «Схем», а згодом СБУ встановили, що у Богдан Львов із 1999 року має російське громадянство. Сам колишній суддя не визнає, що коли-небудь отримував паспорт країни-агресора, попри численні докази.
Таке рішення ухвалила колегія суддів у складі головуючого Андрія Кучми, Людмили Бєлової та Володимира Аліменка.
«Рішення Київського окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року скасувати в частині задоволення позовних вимог Львова Богдана Юрійовича про визнання протиправним і скасування наказу голови Верховного суду від 4 жовтня 2022 року про відрахування судді Львова зі штату Верховного суду, зобов’язання ВС зарахувати суддю Львова Богдана Юрійовича до штату Верховного суду в Касаційній господарський суд з 5 жовтня 2022 року», – зачитав рішення головуючий суддя.
Під час засідання 12 червня представниця Верховного суду заявила, що голова ВС Всеволод Князєв, видавши наказ про припинення повноважень Богдана Львова, діяв в межах законодавства та відповідно до наданих йому повноважень. Тому у Верховному суді просили скасувати рішення першої інстанції та відмовити в задоволенні позову.
Захист Богдана Львова заявив, що наказ був незаконним, а Львов «не є громадянином РФ» і «не набував такого статусу в минулому». Тому суддя просив апеляційну скаргу ВС не задовольняти, а рішення першої інстанції – залишити без змін.
Представник третьої сторони – Служби безпеки України – підтримав апеляційну скаргу Верховного суду, підтвердив у судовому засіданні, що СБУ встановило наявність громадянства РФ у Богдана Львова і також звернувся до колегії з проханням повністю відмовити в задоволенні позову Львова про поновлення на посаді судді Верховного суду.
Богдан Львов після оголошення рішення заявив: «Я трохи здивований, я такого рішення не очікував. Якщо все-таки питання громадянства трохи за межами сьогоднішнього процесу, то, на мій погляд, визнати правомірним таке звільнення – це неможливо, неприпустимо. Хоча ми прослухали лише резолютивну частину рішення і щось казати про мотиви можна буде лише після ознайомлення з повним текстом».
«Хоч за світовою практикою, хоч за законодавством, не може бути звільнення судді одноособовим. Більше поки додати мені нічого», – сказав Львов.
На питання щодо оскарження цього рішення Львов відповів, що йому потрібно його вивчити, але «він буде робити все, щоб очистити своє ім’я».
Також сьогодні під час засідання в суді розглянули нові докази – матеріали справи, які додатково підтверджують наявність у Богдана Львова російського громадянства. А саме, інтерв’ю «Схем» з екссуддею та копію договору дарування Богданом Львовом у 2012-му році частки московської квартири своїй дружині, із зазначенням детальних даних його російського паспорту. Як зазначив у суді представник СБУ спершу вдалося отримати юристам Dead Lawyers Society, керівник якої підтвердив для суду автентичність документу. Як повідомляли «Схеми», цей документ був укладений у трьох примірниках, два з яких зберігали сторони угоди, а інший – російські державні реєстратори. Згодом «Схемам» також вдалось дістати копію договору з Російської Федерації і опублікувати його.
Захист Богдана Львова подав клопотання про визнання цих доказів (інтерв’ю та копію договору – ред.) «неналежними». На думку адвоката, Служба безпеки України – як третя сторона в судовому процесі – «зміщує вектор у справі», оскільки позов стосується саме порушень, на їхню думку, процедури припинення повноважень Львова.
Представниця Верховного Суду не заперечила проти долучення доказів. Колегія суддів також погодилась досліджувати ці докази під час засідання.
В залі продемонстрували інтерв’ю «Схем» з Богданом Львовом, в якому журналіст Георгій Шабаєв запитав у колишнього судді про дарування ним частки московської квартири своїй дружині – про що свідчить відповідний договір. У ньому дарувальником вказаний «громадянин Російської Федерації Богдан Львов» із зазначенням детальних даних його російського паспорту. В інтерв’ю Богдан Львов не заперечував, що мав родичів і нерухомість в Москві, але відмовився коментувати тему цієї квартири, посилаючись на таємницю слідства, яке проводить НАБУ у справі про недекларування.
Під час засідання Богдан Львов заявив, що «ніколи не підписував таких договорів» і «заперечує його існування». Водночас він підтвердив, що згадана квартира у Москві була приватизована, і він дарував частку у ній своїй дружині – але «за українським паспортом».
Можливість чого заперечив представник СБУ: «Право власності могло бути зареєстроване тільки як громадянином РФ. Державний реєстратор не встановив би його особу за паспортом громадянина України».
5 жовтня 2022 року Голова Верховного суду Всеволод Князєв відрахував голову Касаційного господарського суду Богдана Львова зі штату Верховного суду на підставі листа СБУ про наявність у нього громадянства РФ.
Богдан Львов подав позов щодо поновлення на посаді судді Верховного суду і виплати заробітної плати «за час вимушеного прогулу». 10 січня 2024-го року суд першої інстанції – Київський окружний адміністративний суд – задовольнив цей позов, з чим Верховний суд не погодився та подав апеляцію.
15 вересня 2022-го року журналісти-розслідувачі «Схем» оприлюднили розслідування «Український суддя з російським паспортом», в якому навели численні докази з низки джерел та баз даних, в тому числі публічних, що голова Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Богдан Львов є громадянином Російської Федерації. Він отримав громадянство ще у 1999 році у Москві, на той момент вже працюючи суддею в Україні. А у 2012 році оновив паспорт РФ після досягнення 45-річчя.
Журналісти встановили, що в день підпису заяви про отримання паспорта, оформленої від його імені, він перебував у Москві. Саме за російським паспортом Богдана Львова проводилися операції з незадекларованим нерухомим майном його родини в Москві, йшлося в розслідуванні з посиланням на історичні витяги з реєстру нерухомості РФ.
Про це свідчить, серед іншого, договір дарування частки квартири у столиці Росії від 2012 року. В день оформлення цієї угоди він також приїжджав до російської столиці потягом з Києва. Його дружина, яка народилася в Москві, також має громадянство РФ.
Богдан Львов не визнає, що коли-небудь отримував паспорт країни-агресора, попри численні докази.
Згідно з Конституцією України, набуття суддею громадянства іншої країни – це підстава для припинення його повноважень. У коментарі журналістам до виходу розслідування сам суддя заявив, що російського громадянства у нього немає, але попросив надати йому документи і час, щоб «розібратися», після чого не надав додаткових доказів на підтвердження своїх слів.
Після виходу розслідування суддя Львов визнав, що в реєстрах РФ є дані про його громадянство, але заявив, що це «якісна підробка» для «дестабілізації роботи судової системи України». 26 та 28 вересня 2022 року він опублікував дописи на своїй сторінці у фейсбуці, ставлячи під сумнів окремі документи з розслідування, називаючи його «чистим фейком».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Український суддя із російським паспортомУ своєму детальному аналізі «Український суддя з паспортом РФ. Продовження розслідування «Схем»» журналісти спростували звинувачення Львова та покроково підтвердили висновки свого розслідування.
Журналіст-розслідувач видання Bellingcat Христо Грозєв, проаналізувавши справу голови Касаційного господарського суду Богдана Львова, також підтвердив, що український суддя має громадянство Російської Федерації. Він виключив, що це могла бути «якісна» підробка, як заявив Львов після виходу журналістського розслідування «Схем», оскільки суддя мав громадянство країни-агресорки задовго до публікації журналістами відповідних фактів. Це, в тому числі, випливає із російських баз, вивантажених багато років тому, в які неможливо внести зміни.
Після публікації розслідування у НАБУ відкрили кримінальне провадження за фактами ймовірного недекларування квартири суддею за за ч.1 ст. 366-2 Кримінального кодексу України – «умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації». Журналістів «Схем» викликали на допит у цьому провадженні як свідків.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Український суддя з паспортом РФ. Продовження розслідування «Схем»