Міжнародні постачання озброєння трималися на одному рівні в період з 2016 до 2020 року порівняно з попереднім п’ятирічним періодом, однак вони все ще залишаються близькими до найвищого рівня з часів завершення Холодної війни, йдеться в дослідженні Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
Три з п’яти найбільших експортерів озброєння – США, Франція та Німеччина – збільшили обсяги постачань у період 2016-2020 років. Водночас спостерігалося падіння експорту зброї Росією та Китаєм.
Вперше з періоду 2001-2005 років рівень постачань великого озброєння не зріс порівняно з попереднім п’ятирічним періодом.
США залишаються найбільшим експортером зброї. За минулі п’ять років частка постачань озброєнь Сполученими Штатами становила 37% від загальних обсягів постачання зброї у світі. Половину з цього озброєння США передали на Близький Схід.
Server error
Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.
Будь ласка, використайте пошук
Росія залишається другим найбільшим експортером зброї у світі. Вона причетна до п’ятої частини всього постачання зброї у світі. При цьому продажі її озброєнь впали на 22% порівняно з періодом 2011-2015 років. Здебільшого це трапилося через зниження обсягів імпорту Індією.
Старший дослідник SIPRI Петер Веземан вважає, що ще занадто рано говорити, чи сповільнення постачання зброї продовжиться.
«Економічний вплив пандемії COVID-19 може показати, що деякі країни переоцінять свій імпорт озброєнь у наступні роки. Водночас навіть на піку пандемії у 2020 році кілька країн підписали великі контракти на великі озброєння», – заявив Веземан.
Для прикладу Об’єднані Арабські Емірати нещодавно підписали угоду зі Сполученими Штатами на закупівлю 50 літаків «F-35» і 18 озброєних дронів, що стало частиною угоди на 23 мільярди доларів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Найбільші ядерні арсеналиНайбільше зростання імпорту озброєнь спостерігається в країнах Близького Сходу (плюс 25 відсотків у період 2016-2020 років порівняно з періодом 2011-2015).
Саудівська Аравія була найбільшим імпортером озброєнь у світі. Вона купила 11 відсотків зброї, яка постачалася у звітний період. Серед інших найбільших імпортерів – Індія, Єгипет, Австралія та Китай.
В Азії та Океанії спостерігався найбільший у світі імпорт великих озброєнь (42% від імпорту всіх великих озброєнь у світі). Топімпортерами в регіоні були Індія, Австралія, Китай, Південна Корея та Пакистан.
База даних SIPRI про постачання озброєнь не включає інформацію про малі озброєння та формується на основі публічних джерел, включно з газетами, спеціалізованими міжнародними журналами, повідомленнями урядів та представників індустрії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Оборонні закупівлі: який закон потрібен Україні?