Кабінет міністрів розробив низку проєктів для підтримки бізнесу й населення на тлі дефіциту електроенергії, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 5 липня.
За його словами, про це він повідомив під час засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад за участі президента Володимира Зеленського.
Шмигаль перерахував такі заходи:
- безвідсоткові кредити для громадян на сонячні панелі та вітрові установки до 10 кВт потужності – «кредит до 480 тисяч гривень на 10 років без застави, під 0% річних»
- компенсація за програмою «ГрінДІМ» співвласникам житла 1 мільйона гривень на сонячні панелі та 2 мільйонів на теплові насоси. За словами Шмигаля, це покриває до 70% вартості проєкту, також уряд напрацював рішення про кредитування ОСББ на суму до 5 мільйонів гривень
- кредити «5-7-9» для малого та середнього бізнесу на встановлення газових електрогенераційних установок: до 150 мільйонів на строк до 10 років під 5-9% з кредитними «канікулами» 6-12 місяців; «на прифронтових територіях діятимуть ще більш пільгові умови»
- кредитування великого бізнесу на п’ять-сім років з процентною ставкою 14-16% для розбудови альтернативної генерації
- звільнення енергообладнання від ввізного мита та ПДВ – «у парламенті зареєстровані відповідні зміни до законодавства. Норми діятимуть для громадян і для бізнесу до початку 2026 року»
- скорочення термінів на отримання техумов на приєднання до електромереж з 10 до 2 днів, зменшення кількості документів з семи до двох. До 1 місяця знижений термін приєднання до газорозподільчої системи, не потрібно проходити процедури відведення землі та оцінки впливу на довкілля
- запуск «гарячої лінії» та сайту з інформацією про нові можливості
«Більшість цих програм вже працює, а увесь комплекс заходів почне діяти не пізніше 25 липня», – додав голова уряду.
Раніше президент Володимир Зеленський анонсував зміни до законодавства та урядові ініціативи для протидії дефіциту електроенергії.
Читайте також Молдова готова постачати Україні електроенергію в обмін на газ – заява МЗС
В Україні діють графіки погодинних вимкнень світла через комбіновані цілеспрямовані атаки РФ на українську енергосистему. Українські енергетичні обʼєкти упродовж останніх місяців регулярно зазнавали ударів російських ракет і дронів. Електроенергії значно не вистачає для покриття потреб всіх споживачів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ДТЕК прогнозує відключення світла 6 липня у світло-сірій зоні у Києві і трьох областях