Служба безпеки України заявила, що викрила нові мережі із виготовлення і продажу фейкових COVID-сертифікатів і ПЛР-тестів, у Києві, на Львівщині та Рівненщині.
Загалом зловмисники «обслужили» понад 10 тисяч осіб, кажуть в СБУ.
- Зокрема, в Києві понад пів року діяли три об’єднані у мережу центри із виготовлення підроблених медичних документів про вакцинацію від COVID-19 і довідок про результати ПЛР-тестів.
У роботі мережі, за даними СБУ, брали участь власники українських туристичних агенцій, які поповнювали «клієнтську базу»; лікарі, що вносили недостовірні відомості про вакцинацію до медичних баз даних; громадян України, які виготовляли підроблені документи.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У поліції розповіли, хто може уникнути відповідальності за підробний COVID-сертифікат«Клієнтська база» зловмисників налічувала шість тисяч осіб. Свої «замовлення» вони виконували для мешканців практично всіх регіонів України, у тому числі й для жителів тимчасово окупованих територій України, громадян РФ та інших держав», – йдеться в повідомленні.
За даними слідства, більшість підробок ‒ це довідки про негативний ПЛР-тест, вартість яких становила у середньому 700-800 гривень. Міжнародне свідоцтво про вакцинацію коштувало 3000 гривень, а внесення відомостей про вакцинацію до баз даних без її проведення – 10 тисяч гривень.
За попередніми підрахунками СБУ, за час існування схеми зловмисники «заробили» майже 10 мільйонів гривень.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Світові ЗМІ про Україну: фейкові довідки про щеплення, низький рівень вакцинації та найвищий рівень смертності від COVID-19«Наразі правоохоронним органам відомі конкретні випадки внесення до баз даних недостовірної інформації стосовно невакцинованих громадян. Така інформація буде видалена», – наголосили в СБУ.
Організаторові схеми затримали, його підозрюють за статтею «підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів». Його спільникам також готують підозри.
У СБУ додали, що тривають слідчі дії для встановлення всіх причетних до схеми осіб, у тому числі «клієнтів» для притягнення їх до відповідальності.
- На Львівщині, кажуть в СБУ, викрили міжнародну групу осіб на масштабних махінаціях із даними про вакцинацію від COVID-19.
«Правоохоронці встановили, що один із організаторів оборудки координував дії зловмисників, перебуваючи на території однієї із сусідніх європейських країн. За даними слідства, мешканці Львова та області підробляли «документи» про вакцинацію протягом 4 місяців. Вони залучили до «справи» медпрацівників, які вносили персональні дані «клієнтів» в електронну систему охорони здоров’я «eHealth», – йдеться в повідомленні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У МОЗ не знають, скільки «куплених сертифікатів» серед вакцинованих від COVID-19 в УкраїніВартість підробленого міжнародного COVID-сертифікату становила 250 євро, внутрішнього – 1800-2000 гривень.
«Щодня ділки виготовляли по 10-15 підробок і «заробляли» на цьому понад пів мільйона гривень щомісяця… Наразі організатору та двом його спільникам повідомлено про підозру… Проводяться слідчі дії для з’ясування всіх обставин правопорушення та встановлення всіх причетних до оборудки осіб», – повідомили у СБУ.
- COVID-махінації на Рівненщині, за матеріалами слідства, організували двоє мешканців Дубна, «які не мали жодного відношення до медицини».
«Зловмисники виготовляли підроблені документи з використанням справжніх реквізитів ліцензованих лікарів та медичних закладів України. «Клієнтів» шукали через спеціально створені групи в одній із популярних соціальних мереж, а готові «медичні документи» надсилали замовникам через поштові сервіси у всі регіони України», – йдеться в повідомленні.
Вартість підробки коливалася від 3 до 4 тисяч гривень, залежно від терміновості її виготовлення. Після звірки даних «замовники» переказували обумовлену суму на банківські картки зловмисників, додали в СБУ.
У поліції цього місця заявили, що виступають за «ковідну амністію» тих громадян, які придбали підроблений COVID-сертифікат, але не користувалися ним.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Взяла лікаря за руку і сказала: «Я не вакцинована» – в Ізмаїлі у важкому стані госпіталізували жінку із «фейковим» сертифікатом