Бразилія, що головує у «Групі Двадцяти» і приймала цьогоріч відповідний саміт, від початку намагалася «винести за дужки» український порядок денний, а розрахунки Києва на підтримку західними партнерами не справдилися. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода розповів посол України в Бразилії Андрій Мельник.
«Як ви розумієте, сили наші тут стосовно не лише Бразилії, але й інших держав Глобального Півдня нерівні. Тому ми відверто сподівалися на те, що наші друзі не лише з «Великої сімки», але й інші західні країни… допоможуть переконати президента (Бразилії – ред.) Лулу змінити цей підхід. Але якщо відверто (і це підтвердили мої розмови якраз днями в Ріо-де-Жанейро)… то за нас, на жаль… ніхто особливо не боровся», – зазначив дипломат.
Коментуючи підсумкову декларацію саміту G20, що не містить засудження російського вторгнення, глава дипмісії підтвердив повідомлення ЗМІ, що західні делегації не намагалися це змінити.
«Для нас це великий удар. Без жодного перебільшення.Ті, хто там мав застереження, якісь наші друзі, окремі, скажімо так, друзі із «Великої сімки» просто «проковтнули» те, що їм поклали на стіл», – наголосив Мельник.
Посадовець відзначив «регрес і відкат» у цьогорічній спільній заяві саміту, і ця тенденція, за його словами, є вельми тривожною.
«Йдеться тут про саме конкуренцію цих нових держав, які (я маю на увазі Глобальний Південь, зокрема Бразилія, яка себе бачить одним із лідерів цього руху) кинули справжній виклик західному світу… Наші американські друзі і європейські, якщо бути не зовсім дипломатичним, пасуть задніх. І в мене від того болить серце», – зауважив Мельник.
Посол України в Бразилії зауважив, що Україна також має змінювати підходи й стратегію.
«Потрібно сісти й тверезо переоцінити наші можливості: що ми можемо зробити і що не можемо, і так само показувати зуби. А наша дипломатія полягає зараз у тому, що за всіма бігаємо, знаєте, і просимо: дай нам, зробіть нам це… Сподіваюся, цей саміт в Ріо стане не лише приводом побідкатися. От як погано, що от воно так... Це реальність. Вона дуже жорстока. І треба визнати, що вона така є. І далі спокійно, на тверезу голову, визначити план дій», – резюмував дипломат.
На саміті G20, який цього року проходив у Бразилії 18-19 листопада, була схвалена декларація, в якій зазначалося, що країни G20 в контексті війни РФ проти України схвалюють «всі відповідні та конструктивні ініціативи, які підтримують всеосяжний, справедливий і міцний мир, підтримуючи всі цілі та принципи Статуту ООН».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шольц розкритикував м’яку заяву G20 щодо Росії, але підтвердив свою позицію щодо Taurus