У Румунії партія прем’єр-міністра перемагає на парламентських виборах

За даними з 99,3% виборчих дільниць, СДП отримала 22,7% голосів проти 18,2% голосів

Правляча Соціал-демократична партія Румунії (СДП), яку очолює премєр Марчел Чолаку, за попередніми даними, перемогла на вирішальних парламентських виборах, що створює підґрунтя для переговорів про формування прозахідної коаліції, які можуть виявитися непростими.

За даними з 99,3% виборчих дільниць, СДП отримала 22,7% голосів проти 18,2% голосів в ультраправого, ультранаціоналістичного Альянсу за єдність румунів (АЄР).

Голосування 1 грудня відбулося через тиждень після суперечливих президентських виборів, на яких проросійський ультраправий кандидат здобув несподівану перемогу в першому турі.

Правоцентристська Ліберальна партія (PNL) – партнер СДП по коаліції – отримала 14,4%, а інша правоцентристська партія, Союз «Рятуйте Румунію» (USR) – 12%.

Повні результати голосування очікуються пізніше 2 грудня, але розподіл місць в обох палатах парламенту – Палаті депутатів і Сенаті – може зайняти більше часу.

Партійні уподобання виборців в обох законодавчих органах виявилися майже ідентичними.

Якщо жодна з партій – як очікується – не отримає парламентської більшості, розпочнуться важкі переговори щодо формування уряду, які можуть залежати від результатів другого туру президентських виборів, що відбудуться наступного тижня.

Аналітики припускають, що може скластися нестійка коаліція, в якій об'єднаються ліва СДП і правоцентристські PNL та USR. Такий розвиток подій допоможе забезпечити прозахідну політику Румунії проти нових ультраправих – і часто дружніх до Росії – партій.

Очікувалося, що ультраправі кандидати, які напрочуд добре виступили в першому турі президентських виборів, також отримають перемогу на парламентських виборах.

Явка на виборах склала 52,36% або близько 9,43 мільйона виборців, що є найвищим показником на парламентських виборах за останні 12 років, згідно з офіційними даними. Явка на парламентських виборах 2020 року становила 32%.

До вечора не було зафіксовано жодних серйозних порушень.

Результати голосування діаспори, яка налічує близько 643 000 виборців, які мають право голосу, можуть відіграти ключову роль, хоча незрозуміло, яким партіям віддають перевагу румуни, які проживають за кордоном.

Понад три десятки партій і коаліцій, а також незалежні кандидати змагалися за місця в двопалатному законодавчому органі: 329 місць у Палаті депутатів і 136 місць у Сенаті.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Румунський «Джокер» і путінська Росія. Вибори в Румунії стали несподіванкою для усіх