Ультраправий, проросійський кандидат у президенти Румунії Калін Джорджеску та десятки його прихильників влаштували акцію протесту біля зачиненої виборчої дільниці в Бухаресті після того, як Конституційний суд країни скасував другий тур виборів.
Понад 100 людей зібралися біля виборчої дільниці в столиці 8 грудня – в день, на який спочатку був запланований другий тур голосування – скандуючи «Геть диктатуру», «Ми хочемо голосувати» і «Злодії».
Джорджеску, чиї проросійські коментарі в останні дні викликали протести тисяч переважно молодих румунів, заявив, що влада скасувала вибори, тому що боялася його перемоги.
«Я тут в ім’я демократії і завжди буду тут», – сказав Джорджеску журналістам біля виборчої дільниці в країні, яка є членом Європейського Союзу і НАТО.
Джорджеску, який балотувався як незалежний кандидат, переміг у першому турі виборів 24 листопада, випередивши реформаторку Єлену Ласконі з правоцентристської партії «Союз «Рятуйте Румунію».
Однак 6 грудня Конституційний суд анулював президентські вибори, навіть попри те, що голосування діаспори у другому турі вже розпочалося на закордонних дільницях.
В опублікованому рішенні суд послався на незаконне використання цифрових технологій, в тому числі штучного інтелекту, а також на використання «незадекларованих джерел фінансування».
Джорджеску назвав рішення суду «офіційним переворотом» і наступом на демократію, тоді як Ласконі також розкритикувала це рішення.
7 грудня Джорджеску закликав виборців прийти на виборчі дільниці і «дочекатися перемоги демократії завдяки їхній владі», йдеться в заяві його команди.
Читайте також: Проти підтримки України. Що відомо про переможця першого туру виборів президента у Румунії
Другий тур виборів розглядався як референдум щодо майбутнього курсу країни на членство в НАТО та ЄС на тлі звинувачень у російському втручанні, що вивело тисячі румунів на вулиці на підтримку місця країни в євроатлантичній спільноті.
Безпрецедентне рішення Конституційного суду було схвалено всього через два дні після того, як президент Клаус Йоганніс розсекретив дані розвідки, які стверджували, що Росія організувала тисячі акаунтів у соціальних мережах для просування Джорджеску через такі платформи, як TikTok і Telegram.
Джорджеску вважався фаворитом другого туру виборів, але в останньому опитуванні громадської думки, проведеному після оприлюднення документів розвідки, його обійшла Ласконі.
Читайте також: Вплив на вибори: розвідка Румунії повідомила про мережу акаунтів, пов’язаних із російським ЗМІ Sputnik
Суд, не називаючи імені Джорджеску, заявив, що один з 13 кандидатів у першому турі 24 листопада неправомірно отримав «преференції» в соціальних мережах, що спотворило результати голосування.
Йоганніс заявив, що залишатиметься на посаді до тих пір, поки не будуть проведені нові президентські вибори.
Очікується, що він призначить прем’єр-міністра, який почне формувати уряд з представників парламенту, обраного 1 грудня. Ця адміністрація призначить дату нових виборів.