Журналісти «Системи», нового розслідувального проєкту Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода, опублікували внутрішні документи російського Роскомнагляду, що включають листування між співробітниками. Документи показують ключову роль РНК у тотальному державному стеженні за росіянами в інтернеті, цензуруванні незалежних медіа і свідчать про те, що Роскомнагляд планує запустити «ферму ботів».
Матеріали потрапили до журналістів завдяки білоруській групі хакерів «Кіберпартизани», яка торік восени зламала комп’ютерну мережу однієї зі служб наглядового відомства Росії.
Згідно з опублікованими документами, діяльність Роскомнагляду далеко виходить за межі завдань, офіційно сформульованих урядом Росії: контроль за дотриманням законів про ЗМІ і телекомунікації, моніторинг мережі на предмет протиправних дій і захист дітей від шкідливої інформації. З’ясувалося, наприклад, що відомство таємно складає досьє майже на всіх відомих журналістів і громадських діячів, критично налаштованих щодо російської влади, а також на незалежні ЗМІ. Досьє складаються з докладних біографічних даних і посилань на особисті акаунти в соцмережах.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Росії обмежили доступ до сайтів ЦРУ та ФБРТакож із документів випливає, що найближчими місяцями Роскомнагляд планує запустити «ферму ботів», яку співробітники так і називають у своїх внутрішніх документах. Офіційна назва проєкту – «Чистий інтернет». В описі йдеться про те, що це «програмно-апаратний комплекс для автоматизованого створення і ведення соціальних мереж» через бот-акаунти, які «автоматично, або за заданим розкладом, виконують якісь дії і мають у цьому певну схожість із людиною».
Одне з основних завдань «Чистого інтернету» – «наповнювати створювані акаунти контентом із метою імітації користувацької активності». Наголошується, що програма повинна працювати так, щоб боти успішно витримували перевірку при вступі навіть у закриті групи і спільноти.
Ще одна розробка Роскомнагляду, що згадується в опублікованих документах, – програма «Вепр». Її завдання – оперативно знаходити в інтернеті так звані «точки інформаційної напруженості» (скорочено – ТІН).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Життя через VPN». Як Росія «відрізає» від України окуповану частину півдня, блокуючи зв’язок«Вепр» повинен виявляти першоджерело інформаційної події, оцінювати розмір аудиторії, яка його обговорює, та перевіряти дії учасників дискусій на порушення законів.
Зрештою Роскомнагляд за допомогою «Вепра» має дати оцінку «потенціалу переростання ТІН у загрозу інформаційній безпеці» та за певних обставин «передати дані до уповноважених органів». В архіві документів Роскомнагляду є список ТІН, що налічує понад сто тем: від «фейків» про російську армію – до образ президента РФ Володимира Путіна.
Журналісти «Системи» звернулися до Роскомнагляду за коментарями, але запит був проігнорований.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Росії вирішили блокувати сайти за «пропаганду ЛГБТ»