Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк засудив Росію за проведення судового засідання над 22 українськими громадянами і назвав це воєнним злочином.
«Фотографії судилища, яке влаштовують у Ростові над захисниками «Азовсталі», не викликають нічого, крім огиди. Лощені прокурори і виряджені присяжні з блискучими посмішками «судять» хлопців та дівчат, що нагадують скелети після концтабору і тортур. Подібні знущання над комбатантами – це офіційний воєнний злочин, який має отримати належну оцінку МКС. І так, скажіть, чи хтось бачить в залі представників Міжнародного комітету Червоного Хреста?», – написав Подоляк у твітері 15 червня.
Читайте також: «Майже всіх піддавали тортурам». Що відомо про російський полон бійців «Азову» та їхнє звільнення?
Напередодні агенція Associated Press повідомила, що в російська влада почала судовий процес над 22 українськими військовополоненими, членами батальйону «Азов». Вони потрапили в полон у травні 2022 року. В Росії їх звинувачують у тероризмі.
За інформацією AP, серед 22 обвинувачених захисників «Азовсталі» – вісім жінок. За даними агентства, військовополонених можуть засудити на терміни від 15 років до довічного ув’язнення.
ДОПОВНЕНО Українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод» повідомила, що зв’язалася з рідними людей, яких судять у Ростові-на-Дону.
«Виявилося, що серед них є кілька цивільних, хоча окупанти й вважають усіх затриманих військовими. Щонайменше у двох людей закінчився контракт на момент повномасштабного вторгнення і вони не несли служби. Щодо інших цивільних людей інформація ще уточнюється», – йдеться в повідомленні.
Правозахисники кажуть, що з огляду на такі деталі, утримування цивільних осіб «як військовополонених» є грубим порушенням засад міжнародного гуманітарного права.
Блокада Маріуполя почалася на початку березня 2022 року і тривала до середини травня, коли останні захисники заводу «Азовсталь» вийшли з нього в рамках домовленості про подальший обмін. 20 травня Міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі перейшов під контроль сил РФ. Російське відомство заявило, що всього «в полон здалися» 2439 українських військових, які перебували на території заводу. Згодом частину з них обміняли на російських полонених.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ми корисні в Україні»: «азовець» «Калина» через матір звернувся до Зеленського з проханням про повернення додому