Держдума Росії ухвалила у другому і третьому читаннях законопроєкт, який забороняє приймати до шкіл дітей іноземних громадян без підтвердження знань російської мови. За ухвалення документу проголосували 409 російських депутатів, проти – 1, пише російська служба Радіо Свобода.
Згідно з новим законом, перед зарахуванням до шкіл діти повинні будуть пройти тестування, яке дозволить переконатися, що рівень знання мови «достатній для навчання». Стверджується, що воно буде безкоштовним.
Крім того, перед зарахуванням до шкіл перевірятимуть законність перебування дітей мігрантів на території Росії.
Закон набуде чинності 1 квітня 2025 року.
Про те, що влада Росії хоче запровадити обов’язкове складання іспиту з російської мови при прийомі до школи дітей трудових мігрантів, стало відомо в серпні 2024 року. Однак про запровадження законодавчої заборони на прийом до школи без проходження такого тестування тоді не повідомляли.
Російські чиновники пояснювали необхідність запровадження іспиту з російської проблемами, з якими стикаються вчителі в школах РФ і наводили дані опитування, згідно з яким, 53% опитаних педагогів зазначили, що у дітей мігрантів є проблеми з російською мовою і з засвоєнням загальноосвітніх предметів.
Самі мігранти заявляли, що віддати дитину до школи в Росії і раніше було складно: їм відмовляли на підставі того, що школи переповнені, повідомляв телеканал «Настоящее время». Крім того, через суворі умови реєстрації за місцем проживання їхні діти часто не отримували освіти роками. А нові поправки, на їхню думку, взагалі зроблять шкільне навчання в Росії неможливим.
Експерт із міграційних питань Нурсултан Карабаєв зазначав, що пропоновані в РФ нововведення – це дискримінація: «Нікого не можна утискати у праві на здобуття освіту. Дітей не можна тестувати. У конституціях усіх країн, включаючи конституцію Росії, йдеться про те, що діти і підлітки до 18 років не повинні зазнавати дискримінації на основі мови чи національності».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Російська. Крапка». Як Кремль викорінює українську мову в окупації