Комітет міністрів Ради Європи 11 травня ухвалив рішення «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України.
Відзначається, що документ засуджує окупацію Криму Росією, що «підриває норми міжнародного права і принципи Ради Європи», а також констатує істотне порушення Росією як державою-окупантом прав людини в Криму.
Також у рішенні Комітету міністрів Ради Європи міститься заклик до Росії звільнити всіх незаконно утримуваних громадян України, а також зняти незаконну заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Росія «засмоктує» Крим«Рішенням передбачено також подання Генеральним секретарем Ради Європи на розгляд Комітету міністрів щонайменше раз на рік доповідей про ситуацію на окупованому півострові», – додали в МЗС України.
В українському міністерстві нагадали, що це рішення стало вже другим комплексним документом Комітету міністрів РЄ, присвяченим виключно кримській проблематиці.
«Ухвалений документ посилює політику міжнародного співтовариства щодо невизнання спроби анексії Криму і сприятиме, зокрема, реалізації української ініціативи зі створення Кримської платформи, а в перспективі – деокупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь», – наголосили у МЗС України.
У квітні перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар представила в Комітеті міністрів Ради Європи ініційований Україною проєкт рішення організації щодо активізації роботи з моніторингу ситуації з порушенням прав людини в Криму.
До цього український омбудсмен Людмила Денісова і комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович під час зустрічі 7 квітня домовилися тісніше співпрацювати в питаннях захисту прав незаконно утримуваних Росією українців.
Your browser doesn’t support HTML5
Окупація та анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу.
Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції.
Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості».
Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.