Рада безпеки ООН проведе засідання щодо Сирії на тлі закликів до стабільності

Сирійці святкують повалення режиму президента Башара Асада в Дамаску 8 грудня

Рада безпеки ООН збереться на екстрене засідання щодо ситуації в Сирії 9 грудня після повалення режиму президента Башара Асада і захоплення Дамаска повстанцями під керівництвом ісламістів.

Екстрена сесія, скликана Росією, за словами Дмитра Полянського, першого заступника постійного представника країни в ООН, пройде за зачиненими дверима в той час, як світові й регіональні сили закликають до стабільності в охопленій громадянською війною країні Близького Сходу.

Асад і його сім’я втекли з країни 8 грудня і перебувають у Москві, де отримали притулок, повідомляють російські ЗМІ. Адміністрація США не змогла підтвердити цю інформацію, але заявила, що не має підстав сумніватися в ній.

ЗМІ повідомляють, що вранці 9 грудня в Дамаску можна було почути авіаудари, хоча наразі невідомо, хто завдавав їх. Раніше Reuters повідомляв, що Ізраїль 8 грудня завдав три авіаудари по столиці Сирії.

Читайте також: Союзника Путіна повалено. У світі реагують на події в Сирії

Представники влади Росії, давнього союзника Асада, заявили, що він «вирішив піти у відставку» після «переговорів» із «низкою учасників збройного конфлікту» і залишив посаду, «даючи вказівки щодо мирної передачі влади». «Росія не брала участі в цих переговорах», – заявили в російському Міністерстві закордонних справ.

У Дамаску й інших сирійських містах люди вийшли на вулиці, святкуючи повалення Асада, зносячи статуї і грабуючи урядові будівлі й резиденцію Асада.

Повстанці, очолювані ісламістським угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS), заявили, що Дамаск «тепер вільний від Асада», чия родина керувала країною з 1971 року.

HTS визнана терористичною організацією в США і ЄС. Останніми роками угруповання розірвало зв’язки з «Аль-Каїдою» і намагалося перетворити себе на прагматичну альтернативу сирійському уряду. Але залишаються занепокоєння щодо ймовірних порушень прав і зв’язків з терористичними групами.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Башар Асад прибув до Москви – ТАСС

Абу Мохаммад аль-Джолані, лідер HTS, намагався запевнити шиїтських алавітів й інші сирійські меншини, включаючи християн, що він не буде дискримінувати меншини.

У Вашингтоні президент Джо Байден заявив, що Сполучені Штати «взаємодіятимуть з усіма сирійськими угрупованнями» під час переходу влади до нового уряду.

«Асад має бути притягнутий до відповідальності», – сказав Байден, але попередив, що деякі з повстанських груп, які допомогли повалити Асада, «мають власну похмуру історію» порушень прав людини, хоча останніми днями вони «говорили правильні речі».

За його словами, Сполучені Штати будуть уважно стежити за діяльністю екстремістського угруповання «Ісламська держава», яке може спробувати використати вакуум влади, щоб знову встановити правління в Сирії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У ISW проаналізували майбутнє російських баз в Сирії

Байден заявив, що США завдали високоточні удари по позиціях «ІД» в Сирії. Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена повідомив журналістам, що це був «значний» удар по 75 цілях «ІД» у східній Сирії з використанням B-52 і F-15.

Громадянська війна в Сирії почалася в 2011 році після того, як у березні 2011 року режим Асада вдався до жорстоких репресій проти мирних демонстрантів, натхненних хвилею протестів, відомою як «Арабська весна», яка в той час охопила Близький Схід.

Починаючи з 2015 року, Росія втрутилася в громадянську війну на боці Асада, розгорнувши масштабну кампанію бомбардувань повстанських груп, включаючи ісламістських бойовиків, що спричинило численні жертви серед цивільного населення і спонукало десятки тисяч залишати свої домівки.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Кінець диктатури Асада є довгоочікуваною подією» – у ЄС відреагували на події в Сирії