Президент Росії Володимир Путін назвав створення Православної церкви України «небезпечним і безвідповідальним політиканством», а саму ПЦУ «виключно політичним, світським проектом». Він сказав про це в інтервʼю сербським газетам напередодні візиту до Сербії. Інтерв’ю 16 січня оприлюднили на сайті Кремля.
Путін вкотре заявив, що новостворена українська церква «підконтрольна Стамбулу», в той час, як УПЦ (Московського патріархату), за його словами, «абсолютно незалежна в своїх діях» і «зберігає виключно канонічний зв'язок з Російською православною церквою».
Читайте також: Що таке томос і автокефалія – пояснюємо популярно
Президент Росії заявив, що «священиків і мирян Української православної церкви (Московського патріархату – ред.) переслідують, відбирають у них храми і монастирі». «Очевидно, що керівництво України не може не розуміти, що спроби насильно загнати вірян у чужий храм матимуть серйозні наслідки», – сказав Путін.
Водночас він додав, що Росія не має наміру втручатися в церковні процеси, «тим більше на території сусідньої суверенної держави».
Читайте також: Інтриги та «багатоходівки» Московського патріархату зазнали краху (огляд преси)
Володимир Путін 17 січня має прибути з одноденним візитом до Сербії, союзниці Росії. Патріарх Сербської православної церкви Іриней раніше назвав «узаконенням розколу» надання томосу ПЦУ.
15 грудня 2018 року в Києві відбувся об’єднавчий собор, на якому була створена помісна Православну церква України. Її предстоятелем обрали митрополита Епіфанія.
6 січня у Стамбулі, у резиденції Вселенського патріархату на Фанарі, Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив йому томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ. Президент України Петро Порошенко заявляв, що з боку Росії надходили численні погрози на адресу Вселенського патріарха через автокефалію для Православної церкви України.
Your browser doesn’t support HTML5
Процес створення ПЦУ різко критикувала російська влада і церква.
20 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроект, який передбачає, що церкви, які підпорядковуються Росії, повинні називатися «Російська православна церква в Україні». Проти цього рішення виступили в Українській православній церкві (Московського патріархату).
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Порошенко запропонував РПЦ, щоб вона показала свій томос про автокефалію
«Тричі неканонічна» УПЦ (МП). Томос для України кардинально змінив ситуацію
«333 роки московського ярма нарешті позаду»: реакції на отримання Україною томосу
Філарет про Собор, конкурентів Епіфанія і шантаж КДБ
УПЦ (МП) у Криму благословляє окупантів на захист Росії і освячує їхню зброю