Президент Росії Володимир Путін та голова КНР Сі Цзіньпін провели у четвер переговори у Пекіні. За їхніми підсумками вони підписали заяву про поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії.
У своїх виступах перед початком переговорів і Путін та китайський лідер високо оцінили рівень відносин обох країн. Про війну в Україні вони не згадували, не звучало й прямої критики на адресу Заходу. Путін заявив, що відносини Москви та Пекіна не спрямовані проти будь-кого, і назвав Китай головним економічним партнером Росії.
Переговори відбулися «у вузькому складі», серед російських учасників були колишній міністр оборони, нині голова Ради безпеки Сергій Шойгу та новий голова військового відомства Андрій Білоусов. Раніше речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що на зустрічі точно обговорюватиметься війна в Україні та можливості мирного врегулювання. Російські представники неодноразово виступали з високою оцінкою китайських мирних ініціатив, які по суті зводяться до початку переговорів без умови виведення російських військ з української території.
Російський президент прибув до Пекіна рано вранці в четвер. Це перша поїздка Путіна за кордон після його переобрання в березні та друга за понад шість місяців до Китаю.
Вдень у четвер Сі Цзіньпін влаштував урочистий прийом на честь Путіна. Як пише російське агентство ТАСС, на ньому «подають качку по-пекінськи, тушкованих трепангів з цибулею та пельмені з креветками. Оркестр грає «Течка річка Волга», інші російські та китайські пісні».
Читайте також: Лідер Китаю виступив проти критики його країни через звʼязки з Росією
У програмі дводенного візиту Путіна та його делегації заплановані поїздки до Пекіна та Харбіна, переговори з головою КНР Сі Цзіньпіном та главою уряду країни Лі Цяном, а також участь у кількох заходах, присвячених російсько-китайським відносинам. Як розповів помічник президента Росії Юрій Ушаков, Путін та Сі проведуть 16 травня важливу бесіду тет-а-тет. У ході візиту голови КНР до Москви переговори у форматі віч-на-віч, як повідомлялося, тривали кілька годин.
Про зміст самих переговорів поки що повідомлень немає. Окрім війни в Україні, очікувалося, що однією з головних тем стануть торговельні відносини між країнами.
Читайте також: Перед візитом Путіна до Китаю Держдеп США радить Пекіну перестати підтримувати РФ
Сі Цзіньпін, який минулого тижня повернувся з турне трьома країнами Європи, відкинув критику Заходу щодо зв’язків його країни з Москвою.
Хоча Китай заявляє, що є нейтральною стороною, його критикують за відмову засудити Москву за її повномасштабне вторгнення в Україну. За останні роки Китай і Росія розширили економічне співробітництво і дипломатичні контакти, а після повномасштабного вторгнення в Україну їхнє стратегічне партнерство лише посилилося.
Читайте також: Перед візитом до Китаю Путін назвав війну «українською кризою»
Пекін раніше висунув свій «мирний план» із 12 пунктів із закликом до деескалації й остаточного припинення вогню в Україні. Захід скептично ставиться до пропозицій Китаю щодо політичного врегулювання в Україні. Цей план був значною мірою відхилений Заходом через відмову Китаю засудити Росію за вторгнення до свого суверенного сусіда і через те, що він повторює російські тези, зокрема звинувачення на адресу Заходу в неспровокованому вторгненні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін у Китаї: з якою метою поїхав і що говоритиме про Україну