У Кремлі заявили, що президент Росії Володимир Путін найближчим часом не планує обговорювати з президентом України Петром Порошенком звільнення полонених українських моряків та інші питання.
«Я можу вам лише підтвердити, що дійсно після інциденту телефонної розмови між Путіним і Порошенком не було, й на цей момент, наскільки мені відомо, в наступні дні така розмова не планується», – сказав Пєсков.
Відповідаючи на запитання, наскільки зараз необхідна зустріч у нормандському форматі (Німеччина, Росія, Україна, Франція), представник Кремля нагадав, що «четвірка» «займається реалізацією мінських домовленостей». За словами Пєскова, питання полонених українських моряків і затриманих кораблів «навряд чи належить до виміру мінських домовленостей».
28 листопада помічник президента Росії Юрій Ушаков повідомляв, що запит з боку України на проведення телефонної розмови Путіна і Порошенка був, але розмова не відбулася. Президент України також говорив, що намагався зв’язатися з російським лідером, але безуспішно.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кримськотатарські активісти привезли до Москви передачі полоненим українським морякам25 листопада російські силовики поблизу Керченської протоки відкрили вогонь по трьох українських кораблях, які намагалися мирно пройти з Чорного в Азовське море, і силою захопили їх, а також узяли в полон 24 українських моряків. При цьому були поранені, за даними української сторони, шестеро з них; російська сторона заявляє про трьох поранених. Відповідно до міжнародного права, ці дії Росії, як і тарани одного з українських кораблів російськими раніше того ж дня, є актами агресії.
Морякам, усупереч міжнародному праву, яке визначає їхній статус як військовополонених, висунули кримінальні звинувачення в «порушенні російського кордону» – попри те, що, за українсько-російським Договором про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки 2003 року, «торговельні судна та військові кораблі, а також інші державні судна під прапором України або Російської Федерації, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства»; крім того, через будь-які територіальні води, в тому числі й ті, на які незаконно претендує Росія навколо окупованого нею українського Криму, гарантоване право мирного проходу кораблів і суден усіх держав, відповідно до Конвенції ООН із морського права.
Полонених уже доставили з Криму до Росії, до Москви: нині 21 із них перебуває у слідчому ізоляторі «Лефортово», ще троє – в медчастині ізолятора «Матроська тиша». Наразі не було повідомлень про те, щоб Росія за тиждень утримання полонених моряків дозволила відвідати їх українським консульським працівникам чи захисникам прав людини.
Європейський суд із прав людини ще 30 листопада повідомив про своє рішення у зв’язку з новим, уже п’ятим міждержавним позовом України до Росії, що Росія до 3 грудня зобов’язана відповісти на запитання: чи позбавлені офіцери і матроси з українських кораблів волі, і, якщо так, на яких підставах їх утримують; чи є серед них поранені, і, якщо так, хто вони, які їхні поранення і яку медичну допомогу вони отримали. Росія також має обґрунтувати відповіді належними документами.