Путін і Пашинян домовилися вивести російські війська з пункту пропуску на вірменсько-іранському кордоні

Президент Росії Володимир Путін і прем’єр-міністр Вірменії Пашинян під час зустрічі в Москві 8 жовтня

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян і президент Росії Володимир Путін 8 жовтня оголосили про домовленість, згідно з якою з 1 січня 2025 року російські прикордонники будуть виведені з пункту пропуску на вірменсько-іранському кордоні.

Згідно з угодою, вірменські прикордонники самі відповідатимуть за роботу контрольно-пропускного пункту, крім того, війська Єревана також будуть залучені до охорони кордону з Туреччиною разом із наявними там російськими силами.

Десятиліттями кордони Вірменії з Туреччиною й Іраном охоронялися виключно російськими військами.

Нинішні повідомлення свідчать про зміну механізмів у системі безпеки Вірменії, як було домовлено в травні, коли два лідери вирішили, що російські війська виведуть із певних регіонів Вірменії, хоча вони залишаться на кордонах Вірменії з Іраном і Туреччиною.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вірменські війська бойкотують військові навчання під егідою Росії через погіршення відносин

Це відбувається в той момент, коли Єреван все більше дистанціюється від свого давнього союзника, Москви, після невдоволення роллю російських сил у конфлікті в Нагірному Карабасі.

Вірменська влада розкритикувала Росію за те, що вона не змогла запобігти швидкому наступу Азербайджану в Нагірному Карабасі у вересні 2023 року, в результаті якого Азербайджан відновив контроль над регіоном після майже трьох десятиліть правління етнічних вірмен.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чого хочуть вірмени і азербайджанці через рік після повернення Азербайджаном Нагірного Карабаху

Після військового успіху Азербайджану етнічний вірменський сепаратистський уряд у Нагірному Карабасі розпався, що привело до подальших переговорів між Єреваном і Баку про встановлення тривалого миру.

8 жовтня на саміті СНД у Москві Пашинян заявив, що Вірменія готова підписати проєкт мирної угоди з Азербайджаном до кінця місяця.

Запропонована угода включає взаємне визнання територіальної цілісності, зобов’язання утримуватися від територіальних претензій, повагу до невтручання і встановлення дипломатичних відносин, що означає потенційне вирішення давнього конфлікту між країнами.

Експерти кажуть, що це стане важливим кроком до стабілізації регіону після років напруженості.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Було б значним ударом для Росії». В ISW проаналізували заяву прем’єра Вірменії щодо виходу з ОДКБ