Президент Росії Володимир Путін 30 грудня підписав указ «Про тимчасові заходи щодо врегулювання правового становища окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства в Російській Федерації». Згідно з документом, іноземці, які перебувають у Росії без законних підстав, зобов’язані залишити країну до 30 квітня 2025 року.
Мігранти, які хочуть залишитися в Росії, мають до 30 квітня наступного року легалізуватись. Це означає, що вони повинні перебувати на обліку в міграційній службі, надати свої біометричні та медичні дані, свідоцтва про володіння російською мовою та оформити дозвіл на тимчасове проживання та роботу. У них не повинно бути заборгованостей, і вони не повинні мати попередніх відмов у легалізації.
В указі окремим пунктом зазначається, що ці вимоги не стосуються іноземців, які підписали контракт з Міністерством оборони Росії та були зараховані на військову службу.
Читайте також: Перша згадка про «русофобію» і подальше виправдання війни – ISW проаналізував нову стратегію протидії екстремізму в Росії
Указ доповнює запроваджені раніше жорсткі заходи щодо іноземців, зокрема, трудових мігрантів. Указ про «режим висилки» для мігрантів Путін підписав у серпні.
Після нападу на «Крокус Сіті Холлі», який, за офіційною версією, влаштували громадяни Таджикистану, у Росії загострилися ксенофобські настрої щодо мігрантів. У різних регіонах країни правоохоронці почали проводити облави за місцями їхнього проживання та роботи.
Водночас російська влада почала посилювати контроль над трудовими мігрантами. У середині листопада голова Держдуми РФ В’ячеслав Володін повідомив, що з початку року ухвалено 13 законів, спрямованих на «вдосконалення міграційної політики». Завдяки цим заходам вже у 2025 році термін перебування в Росії іноземних громадян без візи скоротиться майже вдвічі (до 90 діб протягом календарного року), запрацює режим висилки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Русофобія» і «неонацистські формування» в Україні: Путін затвердив «стратегію протидії екстремізму»