Конкурс на стипендію імені Вацлава Гавела від Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода у цьому році від України виграли журналістки Катерина Фарбар і Ярослава Тимощук.
Катерина Фарбар є журналісткою із дев’ятирічним досвідом висвітлення соціально-економічних питань, прав працівників, міграції та прав людини загалом в Україні. Протягом останніх років висвітлювала повномасштабне вторгнення Росії для українських і міжнародних ЗМІ.
«Протягом своєї кар’єри я писала про історії, які мені були небайдужі. Те саме керувало мною, коли я вирішила взяти участь у стипендії Вацлава Гавела, – каже Катерина. – Найбільше під час семимісячної стипендії я сподіваюся навчитись працювати з новими для мене форматами, покращити свої мультимедійні навички, і здобути цінний досвід роботи у великій журналістській команді».
Раніше Катерина Фарбар працювала українською кореспонденткою британського видання openDemocracy, де висвітлювала повномасштабне вторгнення Росії та його вплив на внутрішню ситуацію в Україні. Журналістка займалася темами боротьби родичів українських військовополонених за їхнє повернення, російськими воєнними злочинами, а також трудовими правами, реформами і змінами у законодавстві під час воєнного стану.
До отримання стипендії Катерина Фарбар також працювала фрилансеркою для різних українських й іноземних медіа, зокрема на початку повномасштабного російського вторгнення коротко працювала локальною продюсеркою для іноземних видань The Guardian, BuzzFeed News і Fuji Television Network. Катерина очолювала такі ініціативи, як Український архів лесбійської історії та видання лесбійського самвидаву «Лезо». Була співредакторкою «Політичної критики» і журналісткою польського-української газети «Наше слово».
Ярослава Тимощук має понад 10 років досвіду у журналістиці: найбільше – у жанрі документального репортажу.
«У професії найбільше ціную змогу висвітлювати людські історії, явища і процеси, які впливають на життя суспільства. Зараз у моєму професійному фокусі – війна та її наслідки для українців. Завдяки стипендії Вацлава Гавела планую висвітлювати ці теми для широкої аудиторії», – розповідає журналістка.
Ярослава працювала в редакціях українських медіа «Суспільне», Texty.org.ua і The Ukrainians, писала для історичного журналу «Локальна історія». Була заступницею головної редакторки у hromadske. Також Ярослава працює менторкою на освітніх програмах, де тренує журналістів писати художні репортажі. Є авторкою документального фільму-розслідування «Черга на прощання», знятого з розслідувальною командою Суспільного мовлення у 2023 році. Ця стрічка отримала нагороду – друге місце на фестивалі «Серце Європи».
Ярослава Тимощук і Катерина Фарбар за програмою наступні пів року працюватимуть у штаб-квартирі РВЄ/РС в Празі, а також один місяць наприкінці стипендії у бюро в Україні.
Стипендія імені Вацлава Гавела – це спільна ініціатива РВЄ/РС і Міністерства закордонних справ Чехії за підтримки Фонду Дагмар і Вацлава Гавела VIZE97. Мета стипендії – допомогти журналістам та журналісткам реалізовуватися в своїй професією на підтримку плюралізму та незалежності ЗМІ.
Раніше з України конкурс вигравали Катерина Лихогляд, (наразі виконавча продюсерка проєкту «Ти як?»), Наталія Седлецька (нині редакторка та ведуча програми телевізійних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях»), Ольга Мальчевська (екскореспондентка «1+1», тепер журналістка BBC), Сафіє Абляєва (журналістка телеканалу ATR), київська журналістка та письменниця Ярослава Куцай, журналіст та одеський активіст Гліб Жаворонков, кримський журналіст Давид Аксельрод, журналіст Артур Корнієнко, журналістка і головна редакторка онлайн-медіа «Свідомі» Юлія Бондар, Ірина Матвіїшин, яка висвітлювала війну Росії проти України для іноземної аудиторії.