Європейські країни можуть посилити підтримку України на тлі випробування Росією в бойових умовах нової балістичної ракети «Орєшнік» та заяви президента Володимира Путіна про право РФ застосовувати зброю проти об’єктів тих країн, які дозволяють стріляти своєю по російських об’єктах. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав посол України в Бразилії Андрій Мельник.
«Гадаю, вже буде діяти елементарний страх, бо всі ж до останнього часу, особливо в Німеччині, і це досі так є, думали, сподівались, що це війна, яка зачіпає лише Україну… Зараз я так розумію, що в багатьох, особливо після чергових заяв того ж Путіна і всіх інших... то вони реально бояться. Вони зараз почали боятися», – наголосив Мельник, що перед відрядженням до Бразилії вісім років очолював українську дипмісію в Німеччині.
Дипломат вважає, що елемент застосування нового типу зброї проти України Росією можна використати також у переговорах із новою адміністрацією США.
«Треба застосувати всю креативність і дипломатичне мистецтво, яке в нас є, щоб переконати особисто президента Дональда Трампа, що... через збільшення військової підтримки Києву з перших же днів президентства, через жорсткі прояви сили щодо Росії, Путіна, надто на фоні того, що ви бачили зараз – використання інтерконтинентальних ракет вперше взагалі за всю історію (це ж просто жах!), – що лише це може допомогти новому президенту і, звичайно, нам, створити передумови… для справедливого і тривалого миру», – наголосив Мельник.
Ввечері 21 листопада російський президент Володимир Путін заявив про «успішне випробування у бойових умовах» новітньої ракети середньої дальності «Орєшнік». За його словами, сили РФ завдали удару по Дніпру цією балістичною ракетою в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні.
Путін заявив, що це була «відповідь на агресивні дії країн НАТО щодо Росії» – дозвіл Україні бити західними ракетами по території РФ і самі такі удари у Брянській і Курській областях. Він також не виключив нових таких ударів.
Російський лідер також заявив, що надалі цивільних інформуватимуть про плани з застосування «Орєшніка».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В ISW прокоментували заяви Путіна і «демонстративний удар» новою ракетою по УкраїніПовітряні сили ЗСУ повідомляли, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранені троє людей.
Цьому передувало закриття низки посольств через побоювання щодо безпеки. 20 листопада посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про такі пуски не повідомляли.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Росії може бути до 10 одиниць нової балістичної ракети, якою вдарили по Дніпру – ГУР