За приблизними оцінками, Росія незаконно утримує понад 20 тисяч українських цивільних заручників. Такі дані на підставі звернень родичів, чиїх близьких затримала російська сторона, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 4 травня в Києві.
Омбудсмен додав, що ця цифра значно зросте після звільнення тимчасово окупованих територій, адже інформації звідти сьогодні немає.
«За нашими приблизними оцінками, Російська Федерація тримає понад 20 тисяч цивільних заручників. Цифру я називаю на підставі звернень особисто до мене родичів, чиїх рідних та близьких затримали російські військові. Чому я кажу приблизно і що ця цифра набагато більша, бо я цілком усвідомлюю, що ті, хто зараз перебуває на територіях тимчасово окупованих, до мене не звертаються, або звертаються в маленькій кількості, бо навіть звернення до українського омбудсмена Російська Федерація розцінює як шпигунство. Тому після того, як ми повернемо всі українські території, цифра буде набагато більша», – зазначив Дмитро Лубінець.
За його словами, сьогодні в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими створено окрему робочу групу, яка опікується питаннями цивільних заручників, її очолює представник уповноваженого з прав людини Олександр Кононенко. Дмитро Лубінець додав, що загалом за період роботи штабу до України вдалося повернути 2279 громадян, з них 142 цивільних, і комунікація з російською стороною з цього приводу продовжується.
Зокрема, за словами Лубінця, комунікують із уповноваженою з прав людини РФ Тетяною Москальковою та її співробітниками.
«Канал, який у мене є, а я публічно про нього заявив, це спілкування між мною та Москальковою. Я не знаю наскільки це буде коректно щодо інституції з захисту прав людини, якщо я назву її керівником такої інституції, бо я щиро вважаю, що система захисту прав людини на території РФ не існує, її немає, але тим не менше, вона офіційно обіймає цю посаду. Комунікація у нас є, вона на даний час відбувається практично в щоденному режимі, через уповноважених співробітників, одна людина визначена в моїй інституції, одна людина визначена в інституції Москалькової, кожного дня ми обмінюємося листами, різною інформацією», – повідомив Лубінець.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Звільнення полонених, повернення депортованих і переговори з РФ. Інтерв’ю із омбудсменом ЛубінцемУповноважений ВР з прав людини нагадав, що його перша телефонна розмова із Тетяною Москальковою відбулася через тиждень після його призначення, в липні 2022 року, а перша зустріч із російською уповноваженою – в жовтні минулого року. Тоді вдалося повернути з полону 108 українок.
Перший список цивільних українських заручників Дмитро Лубінець особисто передав Тетяні Москальковій 13 січня 2023 року в Анкарі. У ньому імена двох тисяч людей, які увійшли в список за віковим критерієм 65+, тобто люди, які мають суттєві хвороби. Російська сторона запевнила, що пропрацьовує список, - повідомив український омбудсман.
Your browser doesn’t support HTML5