Від початку повномасштабного вторгнення Україна зафіксувала 100 666 воєнних злочинів Російської Федерації.
Про це під час дискусії «Геноцид як злочин. Як покарати винних?» заявив Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора.
У коментарі Радіо Свобода він додав, що вже оголосили про підозру 390 особам.
«Ми маємо два великих блоки. Перший блок – це саме воєнні злочини, це вбивства, сексуальне насильство, атаки на енергоструктуру і так далі. Ми вже офіційно оголосили про підозру 390 особам. 390 осіб вже має статус підозрюваних», – зазначив він.
З цієї кількості підозрюваних є вже і вироки.
Бєлоусов розповідає, «понад 200 справ в судах і 55 осіб вже отримали вироки. Більша частина з них так звані заочні вироки. Тобто ми встановили, що це вони винні, суд виніс вирок, але ця людина поки не перебуває в наших руках. Але це питання часу».
Паралельно, розповідає представник Офісу генпрокурора, працюють з «вищим військово-політичним керівництвом».
«Це депутати Держдуми, це президенти Російської Федерації, це керівництво Міністерства оборони і так далі. Або, наприклад, великий бізнес, який допомагає Росії вчиняти ці безчинства в Україні. Тут ми маємо близько 700 осіб, які вже отримали статус підозрюваних», – додав Юрій Бєлоусов.
Також розповідає, що Офіс генпрокурора співпрацює з Міжнародним кримінальним судом, надаючи його представникам доказову базу. Офіс МКС з'явиться в Україні вже восени, – каже керівник «департаменту війни».
«В Україні постійно перебувають представники Міжнародного кримінального суду. В вересні, можливо, в жовтні вони відкриють свій постійний офіс. Але ці люди перебувають тут щоденно. Вони працюють групами, змінюють одне одного. І щоденно ми з ними їздимо, допитуємо людей, вивчаємо документації.
Вони вивчають наші матеріали. Здебільшого, основну доказову базу вони беруть з наших кримінальних проваджень. А ми з радістю ділимося цим, бо ми хочемо, щоб вони використали їх з максимальною користю», – розповів Бєлоусов.
Також представник Офісу генпрокурора пояснює, 99% злочинів РФ розслідуватимуть саме в Україні, бо «жодна міжнародна інституція ніколи в житті таку кількість справ не зможе розглянути».
«Виходячи з досвіду роботи Міжнародного кримінального суду, наприклад, ми розуміємо, що в нього дуже обмежене коло. Його завдання не зробити роботу держави, а виконати допоміжну функцію... ми розуміємо, що ресурси суду обмежені, він зможе притягти, ми сподіваємося, 10, може 20 людей. А в Україні ми маємо 100 тисяч вчинених злочинів вже зараз. Тобто це десятки тисяч воєнних злочинців. Жодна система світу, жодна міжнародна інституція ніколи їх не притягне до відповідальності», – зазначив Бєлоусов.
Your browser doesn’t support HTML5
На запитання про темпи розслідування, представник Офісу генпрокурора пояснив, що «ми маємо довести, що навіть в умовах війни, навіть проти ворога, ми збираємо докази. І нам не соромно ці справи показати потім».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Воєнні злочини РФ в Україні: генпрокурор США розповів про співпрацю з Міжнародним кримінальним судом