У Туска запитали, коли Варшава відновить українські могили на території Польщі. Він відповів

Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск та президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції у Львові, 17 грудня 2024 року

Під час зустрічі у Львові президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск обговорили, серед інших, питання спільного історичного минулого України та Польщі, які є суперечливими по обидва боки кордону. Зокрема, події під час Другої світової війни, тему Волинської трагедії (1942-1944 роки).

Кореспондентка Радіо Свобода запитала у польського прем’єра, коли Варшава відновить українські могили на території Польщі, які були зруйновані вандалами, чи матиме Польща ще вимоги до України, щоб історичні питання не перешкоджали майбутньому двох держав, щоб залишити їх у минулому.

«Найважливіший екзамен для обох народів, щоб про історію говорити без емоцій і щоби обидва народи шанували свої очікування, вразливість. Якщо якась польська родина хоче поховати останки своїх предків, то це не є політика. Це є природна річ. Кожен розуміє в Україні і Польщі таку людську потребу. Ця має бути правом людини поховати своїх рідних. Мені дуже залежить на тому, як і моїм співвітчизникам, щоб здатність українців і поляків до розв’язання важких історичних проблем стала фірмовим знаком обох держав і народів, таким показовим знаком, що ми дуже помудрішали через десятиліття і століття буття разом і окремо», – відповів Дональд Туск.

За його словами, спільним завданням є те, щоб «щось з історії боліло менше», Варшава та Київ здатні, щоб «в атмосфері взаєморозуміння виходити крок за кроком з історичних петель».

«До пекла пішли б ті, які в ситуації сьогоднішній, витягували історію, щоб сваритись і битись між собою. Знаєте, хто б найбільше б тішився, якби ми почали сваритись. Я роблю все, щоб той хтось не міг тішитися з цієї нагоди. І я багато присвячуюсь, щоб історія нас не ділила», – відповів Дональд Туск.

Читайте також: Миротворчі війська, допомога, постачання зброї – Зеленський і Туск зустрілись у Львові

Україна наприкінці листопада цього року дозволила Польщі проводити пошукові та ексгумаційні роботи на українській території. Сьогодні президент Зеленський наголосив, що міністерства культури України та Польщі працюють над цим питанням.

«Ми багато говорили про нашу історію, бо історія завжди викликає різні емоції. Але який у нас пріоритет сьогодні? Не треба забувати минуле, але який пріоритет? Це думати про майбутнє і вижити. Саме в єдності між Україною і Польщею це можливо. Рік прийдешній точно складний для нас, непростий для Польщі і всього світу. Росія буде використовувати кожен момент, щоб посварити українців із Польщею. І можна продовжувати сперечатися, але поважаючи один одного. Якщо Україна не вистоїть, якщо ми не будемо об’єднані з Польщею. Якщо не будемо всі об’єднані в Європі з усім світом, то Росія переможе у цій війни і не буде тоді кому сперечатися про минуле у майбутньому. Переможемо разом, а потім згадуватимемо про інші важливі речі», – додав президент Володимир Зеленський.

У 1994 році між урядами Польщі та України було укладено двосторонню угоду про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій. У рамках цього документу відновлено польські поховання у Львові на Личаківському цвинтарі (Цвинтар орлят), а польська сторона, відповідно, мала відновити таблицю на горі Монастир, біля села Верхрата, неподалік українсько-польського кордону.

До слова, сьогодні Дональд Туск у Львові відвідав Личаківський цвинтар і віддав шану польським і українським воїнам.

Підтримка Польщею європейського майбутнього України залежить від вирішення питань історичного минулого. Про це неодноразово заявляли польські політики і посадовці, в тому числі і прем’єр-міністр. Зокрема, що без розв’язання питання Волинської трагедії блокуватимуть вступ України в ЄС та НАТО.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна дозволила ексгумацію жертв Волинської трагедії. Реакції на спільну заяву очільників МЗС України та Польщі
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна і Польща створили спільну групу з розв’язання історичних питань – Точицький