Прокуратура Польщі вимагає арешту російських диспетчерів у справі про катастрофу літака Качинського

Експерти збирають уламки польського президентського літака, Смоленськ, квітень 2010 року

Прокуратура Польщі звернулася до районного суду у Варшаві з клопотанням про арешт трьох російських авіадиспетчерів, які чергували в квітні 2010 року в аеропорту Смоленськ-Північний, коли розбився літак Ту-154 президента Польщі Леха Качинського. Про це повідомила речниця прокуратури Ева Бялік, інформує Польське радіо.

Якщо суд задовольнить клопотання, диспетчерів можуть оголосити в міжнародний розшук. Їх звинувачують в умисному доведенні до авіакатастрофи, в якій загинули 96 людей.

Як повідомляє російська агенція «Інтерфакс» із посиланням на неназване джерело, Росія не видаватиме Польщі смоленських диспетчерів, якщо отримає таку вимогу. Конституція Росії забороняє видавати російських громадян іншим країнам, зазначив співрозмовник агенції.

Польські слідчі встановили, що в день аварії в аеропорту Смоленська не працювала радіолокаційна система посадки, через що диспетчери не бачили, де перебуває літак, тому, як вважає польська сторона, передавали пілотам помилкову інформацію і давали команди про зниження і захід на посадку.

Розслідування Міждержавного авіаційного комітету (МАК) із центром у Москві 2011 року встановило: «Усі радіотехнічні засоби аеродрому для забезпечення заходу на посадку, …включно з дальньою і ближньою привідними радіостанціями з маркерними маяками і радіолокаційною системою посадки, в момент авіаційної події були ввімкнені і справні. Перебоїв в електроживленні не було» (п. 3.1.18 Кінцевого звіту МАК про розслідування цієї катастрофи).

При цьому так званої курсо-глісадної системи, або інструментальної системи посадки (ILS) на військовому аеродромі «Смоленськ-Північний», де сталася катастрофа, взагалі не існує, про що польський екіпаж знав. Такі системи призначені для наведення літака на посадку за приладами в таких умовах, як густий туман, який вкрив аеродром під час катастрофи. Попри попередження диспетчерів, екіпаж вирішив усе ж заходити на посадку.

У МАК говорили, що літак розбився через помилку пілотів, які почали посадку за умов поганої погоди. Польська прокуратура, не заперечуючи провини екіпажу, також звинувачує в причетності до катастрофи смоленських диспетчерів. Росія ці звинувачення відкидає.

У 2016 році Польща відновила розслідування авіакатастрофи під Смоленськом, в межах якого були ексгумовані тіла загиблих. Зокрема, в труні Леха Качинського знайшли останки двох інших осіб.

У березні 2016 року Антоній Мацеревич, який очолював Міністерство оборони Польщі, заявив, що причиною аварії міг стати теракт. У жовтні 2017 року Мацеревич повідомив, що один із бортових самописців літака «зафіксував момент вибуху».