План мирного врегулювання від Китаю містить правильні позиції, але єдино можливою є українська формула миру – про це заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі національного телемарафону 12 травня.
«Є формула, запропонована Китаєм, 12 кроків. Там є достатньо правильні позиції. Наприклад: суверенітет і територіальна цілісність – це основа для будь-якого врегулювання. Правильно. І тоді перший пункт нашої формули миру, запропонований президентом Зеленським, достатньо чітко фіксує: (російські війська – ред.) вийшли за межі кордонів 91-го року - і тоді повертається концепція суверенітету, невтручання в зовнішню й внутрішню політику України з боку РФ. Друге: тоді набуває чинності територіальна цілісність України», – сказав Подоляк.
Читайте також: Боррель написав міністрам ЄС про «китайські амбіції» після поразки Росії – FT
За словами радника голови ОП, будь-яка країна може долучитися до обговорення, але Київ наполягатиме на тому, аби зафіксувати українську формулу миру як базову.
Подоляк висловив думку, що Китай наразі займає дещо іншу позицію, ніж протягом попереднього року: якщо раніше Пекін дотримувався «проросійського нейтралітету», наразі він «демонструє відсутність лояльності до Росії»:
«Вони говорять риторичні слова на підтримку стратегічного партнерства з РФ, але ми бачимо більш активну політичну позицію в глобальному сенсі. І було би бажано пояснити (Китаю – ред.) ще раз: все може бути, всі позиції можемо обговорювати щодо ядерної, продовольчої безпеки, але виходимо з ключового – територія. Жодного компромісу за рахунок територій».
Читайте також: Китайські компанії можуть потрапити під санкції ЄС за поставки до Росії – FT
Речник МЗС Китаю повідомив 12 травня, що спеціальний представник країни Лі Хуей з 15 травня почне турне Україною, Польщею, Францією, Німеччиною та Росією для «спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання української кризи».
Китай 1 травня проголосував за резолюцію Генеральної асамблеї ООН, яка містить жорсткі формулювання щодо Росії через її вторгнення в Україну. Зазвичай представники Китаю утримувалися під час голосування за проєкти аналогічних резолюцій.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай має спонукати Росію до припинення війни в Україні – посол США в Пекіні