Конгрес Сполучених Штатів Америки на спеціальному спільному засіданні Палати представників і Сенату 6 січня підтвердив підсумки виборів президента і віцепрезидента США й остаточно засвідчив перемогу республіканців Дональда Трампа і Джей Ді Венса.
Засідання вела чинна віцепрезидентка США Камала Гарріс.
Остаточна сертифікація підтвердила попередні висновки про те, що Трамп набрав 312 голосів колегії виборників проти 226 голосів, отриманих Гарріс.
Під час підготовки до сертифікації були посилені заходи безпеки всередині і за межами Капітолію, що, як очікується, зберігатиметься до інавгурації Трампа.
Процедура сертифікації по суті є формальністю – у її ході зачитуються дані про голосування колегії виборників у кожному штаті.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Час непевності. Що чекає на США, Україну та Росію у 2025 році?У 2021 році, однак, засідання Конгресу, на якому мали сертифікувати перемогу Джо Байдена над Трампом, було перерване після того, як до будівлі Капітолію увірвалися сотні агресивно налаштованих прихильників тодішнього президента. Вони прагнули зірвати процедуру. Трамп тоді не визнав перемоги Байдена і закликав своїх прихильників боротися за встановлення, як він стверджував, справжніх результатів виборів (він неправдиво заявляв про свою перемогу).
Влада США охарактеризувала події 6 січня 2021 року як спробу заколоту. В ході сутичок загинули кілька людей. Процедуру сертифікації врешті-решт вдалося провести із затримкою на кілька годин. Сотні учасників штурму Капітолію засудили, деяких – на тривалі терміни. Проти самого Трампа відкрили кримінальну справу, яка, однак, не дійшла до суду.
Коментатори зазначали, що в нинішньому році Трамп, який намагався вплинути на процедуру сертифікації в 2021 році, сам очікував її як обраний президент. Цього разу масштабних протестів біля Капітолію не планувалося: демократи визнали перемогу Трампа. Республіканці мають більшість в обох палатах Конгресу, що гарантує сертифікацію підсумків виборів, навіть якщо демократи намагалися б ставити її під сумнів, що вони не планують робити.
Інавгурація обраного президента має відбутися 20 січня.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У США 3 січня розпочинає роботу Конгрес нового скликання