Міністр оборони США Ллойд Остін 10 квітня розпочинає серію закордонних зустрічей з союзниками США на тлі зростання напруженості через агресію Росії проти України, яку Вашингтон називає «дестабілізуючою поведінкою» Москви.
Остін, зокрема, упродовж тижня має зустрітися з урядовими та військовими керівниками в Ізраїлі, Німеччині, Великобританії, а також у штаб-квартирі НАТО в Бельгії.
Раніше у заяві Пентагону від 8 квітня повідомлялося, що Остін «зустрінеться зі своїми колегами та іншими високопосадовцями, щоб обговорити важливість міжнародних відносин у сфері оборони, засвідчення відданості США стримуванню та обороні, рівномірному розподіленню тягаря ресурсів за гарантування стійкої трансатлантичної безпеки».
Першою зупинкою в турне Остіна чотирма країнами стане Ізраїль, куди він має прибути 11 квітня. Під час свого дводенного візиту Остін планує зустрітися з прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньягу і міністром оборони Бені Ганцем.
13 квітня Остін має зустрітися в Берліні з міністром оборони Німеччини Аннеґрет Крамп-Карренбауер і зовнішньополітичним радником канцлера ФРН Яном Хекеру.
Пентагон заявляє, що порядок денний переговорів Остіна в Берліні передбачає «боротьбу зі згубним впливом наших спільних стратегічних суперників і продовження діалогу про позиції США в Німеччині та інших країнах».
Пентагон заявив, що зустріч Остіна 14 квітня в Брюсселі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом буде зосереджена на тому, «як Північноатлантичний союз бореться з дестабілізуючою поведінкою Росії», а також на зростанні впливу Китаю, тероризмі і глобальних викликах, таких як COVID-19 і зміна клімату.
Очікується, що в порядку денному Остіна буде також обговорення непрямих переговорів у Відні між офіційними особами США та Ірану. Віденські переговори зосереджені на кроках, які необхідно вжити Сполученим Штатам й Ірану, щоб повернутися до дотримання ядерної угоди 2015 року між Іраном і світовими державами, від якої адміністрація Дональда Трампа відмовилася в 2018 році.
Останній пункт порядку денного Остіна після відвідин штаб-квартири НАТО в Брюсселі – переговори в Сполученому Королівстві із очільником Міноборони Беном Уоллесом. Пентагон заявляє, що мета цього візиту – підтвердити важливість співпраці США і Великобританії в сфері оборони «для вирішення проблем глобальної безпеки».
Про візити голови Пентагону для зустрічей із союзниками заявлено наступного дня після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен провів консультації з міністрами закордонних справ Німеччини і Франції про необхідність припинення Росією нарощування військової потужності в окупованому Криму та поблизу східних кордонів України. Вашингтон звинуватив Росію в «провокації» на сході України і в «підбурювальній риториці».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Таран назвав цілі військової присутності Росії біля кордону УкраїниРосія останнім часом значно нарощує бойові дії своїх гібридних сил на окупованій частині Донбасу, які грубо порушують умови режиму припинення вогню, але при цьому намагається звинуватити в цих порушеннях українські війська. Крім того, значне нарощування російських військ у Криму й біля кордонів України викликає в Києва і його західних союзників занепокоєння з приводу можливості нового відкритого вторгнення російських військ до України.
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак повідомив, що Росія під виглядом підготовки до стратегічних навчань «Запад-2021» стягує зі всієї території тактичні групи до східних кордонів України. У Кремлі заявили, що пересування російської армії територією Росії не повинне викликати занепокоєння інших країн, зокрема України.
Західні союзники України висловили їй свою підтримку. Зокрема, 2 квітня відбулася телефонна розмова президентів США і України Джо Байдена та Володимира Зеленського. За повідомленням Білого дому, «президент Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України в умовах агресії Росії на Донбасі та в Криму».
Пізніше верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель теж запевнив владу України «у непохитній підтримці ЄС» на тлі агресії з боку Росії.
Про підтримку України на тлі подій на кордоні та на Донбасі висловили також у НАТО.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін і «вибухонебезпечність» України. Чого очікувати?