«Критична» фаза війни настане у «найближчі два місяці», розповів Командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-лейтенант Олександр Павлюк в інтерв’ю виданню The Economist.
За його словами, оскільки американська допомога тільки почала надходити на лінію фронту, то російські генерали «кидають усю боєздатну техніку, яка у них є, щоб перевірити виснажені українські війська, які не мають достатнього постачання».
«Росія знає, що якщо ми отримаємо достатньо зброї протягом місяця або двох, ситуація може обернутися проти них», – зазначив Павлюк.
Він наголосив, що «Україна терміново потребує посилення протиповітряної оборони», і очікувана постачання винищувачів F-16 на початку червня стане значним «психологічним поштовхом».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Війська РФ вночі атакували Харків ракетою С-400 – прокуратураГенерал-лейтенант вважає, що Росія і надалі зосереджуватиметься на Луганській та Донецькій областях. Але у розвідці припускають, що незабаром російські війська розтягнуть оборону, атакуючи північно-східні райони Харкова та Сум.
«Росія перевіряє стійкість наших ліній, перш ніж обрати найбільш підходящий напрямок», – сказав командувач Сухопутних військ.
Він також наголосив, що Росія не відмовилася від ідеї захопити Київ.
«Захист Києва залишається одним із наших головних завдань, хоч би як важко не було на сході. Це – серце України, і ми знаємо, яку ключову роль відіграє оборона столиці в майбутньому», – сказав генерал-лейтенант.
Павлюк додав, що «ЗСУ відчувають брак артилерії та бронетехніки, і Україна сподівається на допомогу Заходу». За його словами, «частину нових сил буде розгорнуто для захисту столиці».
На Харківщині о 5 ранку армія РФ спробувала прорвати лінію оборони, повідомила пресслужба Міноборони. Перед цим влада Харківщини повідомила, що російські війська посилили обстріли на північному напрямку, передусім противник завдає ударів по місту Вовчанськ.
У квітні в інтерв’ю виданню Bild президент Володимир Зеленський заявив, що не може виключати можливості великої наступальної операції Росії на Харків, і наголосив, що українські сили роблять все можливе, щоб Росія не захопила місто.
Пізніше у квітні американський Інститут вивчення війни ISW припустив, що Кремль проводить інформаційну операцію одночасно з повітряними атаками на Харків, щоб «переконати українців тікати» з міста перед ймовірним наступом на цьому напрямку.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Прокуратура: унаслідок обстрілу РФ Сумщини загинула літня жінка, її онука – пораненаМасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.