Низка російських бізнесменів та інших відомих осіб після російського широкомасштабного вторгнення в Україну отримали громадянство Киргизстану. Про це пише видання The Moscow Times із посиланням на указ президента Киргизстану Садира Жапарова, підписаний ще торік.
Представники Transparency International у Росії вважають, що при отриманні росіянами киргизького паспорта мала місце корупційна складова, передає Киргизька служба Радіо Свобода «Радіо Азаттик».
«Жителі Москви кинулися отримувати паспорти Киргизії. В останньому президентському указі про прийом до громадянства республіки опинилося близько пів сотні жителів столичного регіону та ще стільки ж людей з інших точок Росії», – зазначає The Moscow Times.
В указі, який проаналізувало видання, перелічені особи, чиї імена, прізвища, дати та місця народження повністю збігаються з даними росіян, таких як колишній губернатор Тверської області Дмитро Зеленін, дочка повноважного представника уряду Росії у вищих судових інстанціях Михайла Барщевського ‒ Наталія Барщевська, а також співзасновник криптобіржі Bitzlato Антон Шкуренко та сини бізнесмена Валерія Задоріна – Олександр та Михайло.
«Радіо Азаттик» також звернуло увагу на допис фінансиста з Москви Михайла Жуховицького, який зараз мешкає в Киргизстані. 22 листопада 2022 року на своїй сторінці у фейсбуці він написав, що допоміг своїм друзям, у яких «тепер буде другий паспорт». Потому він опублікував інший пост про переваги отримання паспорта Киргизстану.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Казахстан посилить контроль за реекспортом товарів до Росії – Financial Times«Сценарій лише один. Проміжний паспорт Середньої Азії. На нього потім зверху острівний паспорт, безвізовий до ЄС. Або Туреччина – у вас ще кілька місяців до закриття програми», – написав Жуховицький.
У понеділок телеграм-канал «База» звернув увагу на те, що серед росіян, які торік отримали паспорт Киргизстану, – колишній комісар молодіжного руху «Наші» Марія Дрокова (Бушер). Її прізвище є у відповідному указі. Вона певний час мешкає у США, де заснувала венчурний фонд. У грудні 2022 року видання The Washington Post повідомило, що Дроковою зацікавилося ФБР, підозрюючи, що її фонд може бути пов’язаний із російськими мільярдерами, на яких накладено санкції. Сама вона це заперечувала.