Понад 40% учасників опитування Київського міжнародного інституту соціології та Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва вважають підтримку Угорщиною своєї меншини на Закарпатті можливою підготовкою до окупації. Про це йдеться у висновках соціологічного дослідження, яке організації оприлюднили вранці 13 грудня.
Соціологи в листопаді опитали телефоном 2 003 респондентів, старших за 18 років, з усіх регіонів України, окрім окупованих.
За їхніми висновками, політику Угорщини щодо національної меншини – фінансування шкіл, вчителів, надання грантів – опитані оцінюють так:
- «Це підготовка до можливого приєднання цих територій до Угорщини, анексії та окупації» – 41,4%
- «Це справді дружня допомога угорській меншині на Закарпатті» – 19,9%
- «Це сприяння розвитку краю за умови узгодженості дій угорського уряду з умовами українського уряду» – 18,4%
Респондентів також попросили оцінити ставлення до України з боку таких країн, як Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія та Чехія. Більшість із них вважають скоріше дружніми і дуже дружніми Польщу (45,4% і 6,6% відповідно) та Чехію (44,8% і 4,9%). 2% вважають, що що Угорщина ставиться до України «дуже вороже», 13,3% – що «скоріше вороже».
При цьому значна частка опитаних – від 34,2 до 39,9 – оцінює ставлення кожної країни як нейтральне.
Читайте також: Майже половина українців не підтримують ідею подвійного чи множинного громадянства – опитування
Крім того, майже половина опитаних – 48% – не підтримує запровадження подвійного чи множиного громадянства в Україні. 23,8% підтримують цю ідею для всіх країн, 6,6% – для всіх, окрім Росії.
Водночас 11% підтримують запровадження множинного громадянства тільки з країнами, що входять до Євросоюзу і НАТО, 4,5% – тільки з країнами колишнього СРСР.
Your browser doesn’t support HTML5
У липні заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар повідомив, що Україна не заперечує проти реалізації Угорщиною програм підтримки національної меншини на Закарпатті за умови дотримання законодавства.
За підрахунками програми журналістських розслідувань «Схеми» (спільний проєкт Радіо Свобода та UA:Перший), за період з 2011 по 2020 роки Закарпаття отримало від уряду Угорщини лише через державний фонд імені Бетлена Габора майже 36 мільярдів форинтів. У перерахунку з угорської валюти – це понад три мільярди гривень або ж 115 мільйонів євро.