Рішення білоруської влади не запрошувати країни-учасниці ОБСЄ спостерігати за президентськими виборами в країні 26 січня «викликає глибокий жаль і перешкоджає неупередженій і незалежній оцінці виборчого процесу», – йдеться в опублікованій 9 січня заяві Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) і Парламентської асамблеї ОБСЄ.
«Я глибоко шкодую щодо рішення білоруської влади не запрошувати країни-учасниці ОБСЄ через БДІПЛ для спостереження за майбутніми президентськими виборами, що позбавляє громадян країни прозорої й повної оцінки всього процесу», – заявила директорка БДІПЛ Марія Телалян.
За її словами, це рішення «підкреслює небажання білоруської влади запрошувати інші країни ОБСЄ для спостереження і надання незалежної думки про те, чи вибори проводяться відповідно до зобов’язань ОБСЄ і міжнародних демократичних стандартів».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лукашенко і ще четверо – ЦВК Білорусі оприлюднила список кандидатів на виборах президентаУ заяві наголошується, що в останні місяці ОБСЄ/БДІПЛ «доклала зусиль для взаємодії з білоруською владою щодо питання запрошення для спостереження».
«До дня виборів залишилося менше ніж три тижні, БДІПЛ не змогло спостерігати за ключовими етапами процесу», – йдеться в заяві.
Голова ПА ОБСЄ Піа Каума, у свою чергу, зазначила, що білоруський уряд знову вирішив проігнорувати «своє зобов’язання як країни, що підписала Копенгагенський документ 1990 року, запросити на свої вибори спостерігачів з інших держав-учасниць ОБСЄ».
«Відсутність співпраці з боку Білорусі ще більше підриває дух довіри, на якому заснована ОБСЄ, а відсутність прозорості ще більше підриває віру в білоруську виборчу систему», – сказала вона.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Тихановська пояснила, чому не кличе білорусів на протести під час виборів у січні 2025 рокуВ організації зазначили, що це вже третій випадок після президентських виборів у серпні 2020 року, коли БДІПЛ не може спостерігати за виборами в Білорусі через відсутність своєчасного запрошення. «Хоча БДІПЛ не буде спостерігати за майбутніми президентськими виборами, Бюро продовжує стежити за подіями в Білорусі в усіх сферах, які охоплюються його мандатом», – наголошується в заяві.
Вибори в Білорусі пройдуть в умовах політичної кризи, масштабних репресій. У Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій чи незалежних громадських організацій.
Білорусь не запрошувала спостерігачів БДІПЛ на президентські вибори 2020 року і парламентські вибори 2024 року. Спостерігачів БДІПЛ запрошували на попередні вибори, але у своїх звітах місії не визнавали вибори демократичними.
Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, на початку минулого року заявив про намір знову балотуватися на президентських виборах, призначених на 26 січня 2025 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лукашенко пригрозив повністю відключити інтернет у Білорусі в разі нових протестів