Нетаньягу переніс затвердження урядом Ізраїлю угоди із «Хамасом»

Демонстрація за звільнення заручників в Ізраїлі, фото ілюстративне

У канцелярії прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху 16 січня заявили, що радикальне угруповання «Хамас» (визнане терористичним у США та ЄС) намагається в останній момент переглянути кілька положень досягнутих напередодні домовленостей про припинення вогню в Секторі Гази та звільнення заручників.

«Хамас» порушує домовленості та в останню хвилину створює кризу», – заявили в канцелярії Нетаньягу. Через це кабінет міністрів Ізраїлю переніс призначене на 16 січня засідання, на якому він мав схвалити домовленості. «Ізраїль не призначить дату засідань кабінету, допоки посередники не оголосять, що «Хамас» схвалив усі деталі угоди», – йдеться в заяві прем1єра.

Високопосадовець «Хамасу» Ізат ель-Решик заявив агентству Reuters, що угруповання прихильне до мирної угоди, текст якої був узгоджений за участю посередників напередодні.

Про домовленості про тимчасове припинення вогню та звільнення частини ізраїльських заручників, захоплених під час нападу 7 жовтня 2023 року, було оголошено напередодні. Стверджувалося, що угода розпочне діяти 19 січня.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Моя дипломатія ніколи не припиняла зусиль» – Байден зробив заяву щодо угоди між Ізраїлем і «Хамасом»

Ізраїльські ЗМІ наводять умови угоди. Згідно з ними, «Хамас» звільнить 33 ізраїльські заручники. Ізраїль у відповідь зобов’язується звільнити ув’язнених, визнаних винними у співпраці з «Хамасом» та у нападах на ізраїльтян. В обмін на кожного цивільного заручника «Хамас» отримає 30 засуджених, на кожного військовослужбовця – 50 засуджених. Не уточнюється, скільки з заручників живі, а щодо скількох ідеться про передачу тіл.

Угода передбачає припинення вогню на шість тижнів, надсилання до Сектора Гази 600 вантажівок із гуманітарною допомогою та поступове виведення військ Армії оборони Ізраїлю з цієї території.

Інформацію про досягнуту угоду та швидке звільнення заручників також підтвердив обраний президент США Дональд Трамп. Чинний президент США Джо Байден привітав угоду, зазначивши, що важливу роль у її досягненні відіграла американська дипломатія. Серед посередників були також Катар та Єгипет.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ми продовжимо просувати мир через силу в усьому регіоні»: Трамп про угоду між Ізраїлем і «Хамасом»

Бойові дії в підконтрольній «Хамасу» Газі розпочалися після нападу бойовиків угруповання на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, під час якого загинуло близько 1200 людей, а близько 250 стали заручниками. Частина цих людей була звільнена під час обмінів. Наразі, за оцінками ізраїльських спецслужб, у полоні «Хамасу» залишається 99 заручників, частина з них мертві.

У відповідь на напад 7 жовтня Ізраїль розпочав масштабну військову операцію, під час якої, за даними підконтрольного «Хамасу» міністерства охорони здоров’я Гази, було вбито понад 45 тисяч жителів цієї території (незалежного підтвердження ці дані не мають, так само не уточнюється, скільки серед убитих було бойовиків, а скільки – цивільних). Також ізраїльські військові вбили багатьох вищих керівників «Хамасу» та знищили значну частину військової інфраструктури угруповання.