Скупчення російських військ на кордонах із Україною – серед головних тем сьогоднішньої зустрічі генсекретаря НАТО з міністрами оборони країн Євросоюзу. Про це Єнс Столтенберґ заявив журналістам перед початком переговорів 16 листопада.
«Ми підтримуємо тісний контакт із українським керівництвом. Я недавно говорив з президентом Зеленським, зустрічався з міністром закордонних справ Кулебою. Продовжуємо тісно співпрацювати з Україною й надавати їй політичну й практичну підтримку», – сказав Столтенберґ.
Генсекретар додав, що Альянс відправив дуже чіткий сигнал, що свідчить про підтримку України «не лише на словах», а й у справах.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Росія почала нову фазу гібридної агресії проти Заходу та України»: аналітики про стримування Кремля«Союзники запровадили найбільше посилення колективної оборони з часів Холодної війни. Ми наростили військову присутність у східних країнах-партнерах, у Чорноморському регіоні, підвищили також бойову готовність наших сил. І це дуже чіткий меседж Росії, що свідчить про рішучість союзників НАТО захищати своїх партнерів», – підкреслив Столтенберґ.
Спецслужби західних країн мають дані про «високу ймовірність» спроб Росії дестабілізувати ситуацію в Україні найближчої зими, у тому числі військовими методами, писало британське видання Financial Times. Воно цитує заступника міністра оборони України Ганну Маляр. За її словами, Захід попередив Київ, що Москва може готувати збройну ескалацію конфлікту, який триває з 2014 року.
При цьому, за словами української чиновниці, західні спецслужби у своїх прогнозах спираються не лише на дані про зосередження понад 90 тисяч російських військових по периметру кордонів з Україною, а й на якісь інші відомості, вочевидь, секретного характеру. При цьому FT вказує, що повної ясності про наміри Росії Захід не має, і інтерпретація зібраних розвідкою даних «вимагає подальшого обговорення».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому влада України спочатку не помічала військових Росії на кордоні, а потім нарахувала відразу 100 тисячНинішню ситуацію в статті названо більш небезпечною, ніж весняне загострення біля кордонів з Україною, коли Росія під приводом навчань також зібрала велике угруповання.
Російська влада, включно з президентом Володимиром Путіним, заперечує агресивні наміри і сама звинувачує Захід в ескалації напруженості, вказуючи на проведення масштабних навчань у Чорному морі. Путін звинуватив в ескалації також Україну через використання нею проти бойовиків на Донбасі ударного безпілотника.
Американські офіційні особи останніми днями висловлюють стурбованість у звʼязку з діями Росії біля кордонів з Україною. Держсекретар Ентоні Блінкен попередив Москву, що повторення 2014 року, коли Росія анексувала Крим, стане «великою помилкою». На вихідних Блінкен обговорив ситуацію із міністрами закордонних справ Польщі та Франції.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Голови МЗС Німеччини і Франції попередили Росію про «серйозні наслідки» її дій щодо України