Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив, що Альянс надіслав Росії письмові відповіді на її вимоги «гарантій безпеки».
Як заявив генсекретар на пресконференції в Брюсселі 26 січня, НАТО вкотре закликало Росію «до негайної деескалації».
«У НАТО твердо переконані, що напруженість і розбіжності мають вирішуватися шляхом діалогу й дипломатії», – сказав Столтенберґ.
За його словами, у НАТО відмовилися зобов’язатись не надавати членства Україні, як хоче Росія.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США запропонували «серйозний дипломатичний шлях» – Блінкен про відповідь Росії«Ми чітко дали зрозуміти, що не підемо на компроміс щодо ключових принципів. Один із них – це те, що кожна країна має право обирати свій власний шлях», – наголосив генсекретар.
Він закликав до відновлення роботи представництв Росії і НАТО у Брюсселі й Москві.
Столтенберґ заявив, що напруженість продовжує зростати, вказав, що присутність російських військ зростає не лише біля кордону України, а й у Білорусі.
Також 26 січня США передали Росії свою письмому відповідь на її вимоги.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Єдина Росія» просить Кремль надати військову продукцію «ДНР» і «ЛНР»Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що в письмовій відповіді США викладений «серйозний дипломатичний шлях», якщо Москва погодиться його прийняти, і міститься принципова й прагматична оцінка занепокоєнь, які висловила російська сторона.
Він сказав журналістам 26 січня, що США відкриті до діалогу, але «ясно дають зрозуміти, що є основні принципи, які ми прагнемо підтримувати і захищати, включаючи суверенітет і територіальну цілісність України, а також право держав вибирати власні механізми безпеки й альянси». За словами держсекретаря, США будуть підтримувати принцип «відкритих дверей» НАТО, і про це також йдеться у відповіді.
Блінкен заявив, що найближчими днями поговорить із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим для обговорення наступних кроків.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 50 кілометрів до України: визначені білоруські аеродроми, куди Росія перекидає військаПро те, що на російські вимоги, більшу частину яких фактично вже відкинули США та їхні союзники, дадуть письмову відповідь, повідомили 21 січня після зустрічі в Женеві голова МЗС Росії Сергій Лавров і держсекретар США Ентоні Блінкен. На письмовій відповіді наполягала Москва.
22 січня газета The Washington Post з посиланням на високопосадовця Держдепартаменту повідомила, що Сполучені Штати просять Росію не публікувати повний текст письмової відповіді США на російські вимоги про гарантії безпеки, але Кремль може не задовольнити це прохання і опублікувати документ всупереч бажанню США.
Очільник МЗС Росії Сергій Лавров раніше говорив, що його публікація була б «правильною».
Росія висунула свої вимоги на тлі нарощування сил біля кордонів України. Особливо останніми тижнями на Заході все частіше звучать побоювання, що Росія готує широкомасштабну агресію проти України. Російське МЗС у разі неприйняття вимог погрожувало «військово-технічними та військовими заходами».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Є домовленість із Росією, що широкомасштабних наступів на Україну не буде – Микола Маломуж