Міністерство закордонних справ України 11 травня оприлюднило заяву щодо подій в Ізраїлі та Смузі Гази.
«Засуджуємо загострення ситуації в Східному Єрусалимі, Секторі Газа та Західному березі, яке призвело до людських жертв. Ракетні обстріли території Ізраїлю мають негайно припинитися», – заявили в дипломатичному відомстві.
МЗС зазначило, що визнає «право Ізраїлю на самооборону», але водночас закликало всі сторони конфлікту утриматися під подальшого насильства.
Палестинські медики в Смузі Гази раніше заявили про 20 загиблих, із них дев’ять дітей.
10 травня, коли Ізраїль святкував День Єрусалиму – річницю взяття під контроль Східного Єрусалиму в перебігу арабсько-ізраїльської війни 1967 року, – екстремістське угруповання «Хамас» випустило в бік Єрусалиму сім ракет.
Читайте також: Насильство в Єрусалимі: «Хамас» «перетнув червоні лінії», обстрілявши Ізраїль ракетами – Нетаньягу
У місті ввімкнули сирени повітряної тривоги. Відомо про щонайменше одного постраждалого.
Ізраїльські військові у відповідь завдали повітряних ударів по пускових установках і інших об’єктах бойовиків «Хамасу» на півночі Смуги Гази.
Таким чином «Хамас» виконав свій ультиматум, який раніше висунув Ізраїлеві, – з вимогою до ізраїльських силовиків відійти в Єрусалимі від мечеті Аль-Акса, яка була місцем сутичок, і з інших точок у місті.
Також і США засудили ці ракетні обстріли як «неприйнятну ескалацію» й закликали до спокою обидві сторони – і палестинців, і Ізраїль.
Your browser doesn’t support HTML5
Сутички між ізраїльськими силовиками і палестинцями в Єрусалимі, головно в комплексі будівель мечеті Аль-Акса, почалися через протести палестинців проти виселення кількох палестинських родин у Східному Єрусалимі, щоб звільнити місце для будівництва єврейським поселенцям.
Понад 70 палестинців оскаржують у суді наказ про виселення в справі, яка тягнеться вже роками. Слухання було призначене на 10 травня, але його врешті перенесли на невизначений час.
Палестинський Червоний півмісяць – ісламська версія Червоного хреста – повідомив, що поранень зазнали 305 палестинців, 228 із них потрапили до лікарень, семеро в серйозному статі. Ізраїльська поліція повідомила про поранення 21 свого працівника, з яких троє були шпиталізовані. Працівники швидкої допомоги також повідомили про поранення чи травми семи цивільних ізраїльтян.
Увечері 10 травня сутички спалахнули знову.
Your browser doesn’t support HTML5
Дії ізраїльських силовиків у перебігу сутичок засудила сусідня Йорданія, яка є офіційним опікуном ісламських святинь, що нині стоять на Храмовій горі, зокрема й мечеті Аль-Акса.
Поліція також заборонила євреям прохід до цього місця напередодні традиційного «Маршу з прапорами» єврейських націоналістів на День Єрусалиму, який цього року святкували 10 травня (дата встановлена за традиційним юдейським календарем на 28-й день місяця іяра і за звичним григоріанським припадає в різні роки на різні дати). В перебігу цього маршу його учасники традиційно проходять через Мусульманський квартал Старого міста, що мусульмани вважають провокацією.
Становище в Ізраїлі розглянула на терміновому закритому засіданні Рада безпеки ООН, але після цього засідання не було оголошено ніякої заяви. За повідомленнями, 15 країн-членів іще продовжують узгоджувати її текст.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Репресовані Праведники: як члени ОУН рятували уманських євреїв