Київ «з тривогою» слідкує за бойовими діями в Сирії, повідомляє Міністерство закордонних справ України 2 грудня.
«Сирійська держава переживає новий небезпечний етап війни, який може призвести до непередбачуваних наслідків для регіонального миру та безпеки. Понад тринадцять років війни у Сирії принесли народу цієї країни неймовірний біль та страждання. Більше півмільйона сирійців загинули, мільйони громадян Сирії стали біженцями та вимушеними переселенцями», – йдеться в заяві.
МЗС звинувачує в стражданнях сирійців правління президента Башара Асада, режим якого протягом десятиліть вдавався до репресій, а також «перетворив територію Сирії на полігон для інших злочинних режимів – російського та іранського, а також їхніх проксі-сил, зокрема угруповання «Хезболла».
Читайте також: Іран заявив, що планує залишити своїх військових радників у Сирії
Дипломатичне відомство вказує на те, що в 2016 році Асад визнав російську анексію Криму, а після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році допомагав Росії, надсилаючи найманців для війни проти України.
«Поглиблена військово-технічна співпраця Росії та Ірану вже сьогодні дестабілізує безпекову ситуацію як в Європі, так і на Близькому Сході. Саме Москва та Тегеран несуть основну відповідальність за деградацію безпекової ситуації в Сирії. Жахливі злочини, скоєні режимами Асада, Путіна та іранських аятол проти сирійців поставили під загрозу виживання Сирії як єдиної незалежної держави», – заявляє міністерство.
МЗС додає, що російська та іранська влада продовжують докладати зусиль, щоб збереги контроль над сирійським режимом.
Читайте також: ГУР: російські військові та дипломати залишають столицю Сирії
Відомство закликає до втілення резолюцій Ради Безпеки ООН щодо Сирії 2254 та 2118, а також до загальнонаціонального інклюзивного діалогу для стабільної, вільної та демократичної Сирії.
Наступ повстанців розпочався 27 листопада. 30 листопада сирійські військові підтвердили, що повстанці увійшли в Алеппо.
У 2019 році Росія, Туреччина та Іран підписали угоду про заморожування конфлікту у Сирії на поточних позиціях. У конфлікті брали участь уряд президента Башара аль-Асада, підтримуваний Росією та Іраном проти сирійсько-курдських повстанців, яких підтримували США, а Туреччина надавала допомогу окремим повстанським групам. Американські військові все ще мають певну кількість військ в утримуваних курдами районах Сирії.
Бойові дії відбуваються на тлі побоювань ширшої війни на Близькому Сході.