Президент Чехії Петр Павел в інтерв’ю The New York Times відверто оцінив поточну ситуацію на фронті в Україні, коли допустив, що Київ може не повернути усіх окупованих територій, однак, саме українці мають вирішувати, на яких умовах можливе припинення вогню. Таку думку в коментарі Радіо Свобода озвучив заступник міністра закордонних справ Чехії Ян Маріан.
«Президент Павел – великий прихильник України, і він також дуже активний у просуванні української формули миру. Як колишній генерал і солдат, я гадаю, він дуже відвертий у своїй військовій оцінці ситуації. Щодо майбутнього мирного врегулювання чи будь-якого рішення, по-перше, я вважаю, що ми маємо дати Україні вирішувати, які умови є прийнятні. По-друге, ми повністю підтримуємо формулу миру президента Зеленського. Це є правильний шлях. По-третє, якщо буде будь-яка угода про припинення вогню, я боюся, це буде лише тимчасово. Ми вже бачили це у 2014-105 роках із Мінськими угодами. Тож, президент Павел може мати рацію, що можуть бути певні тимчасово окуповані території, але це не змінює нашого підходу», – сказав Маріан.
Раніше президент Чехії, колишній генерал НАТО Петр Павел в інтерв’ю американському виданню The New York Times сказав, що Київ повинен погодитися з тим, що деякі території України можуть залишатися під контролем Росії, принаймні «тимчасово».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Президент Чехії вважає, що Україні «потрібно бути реалістом» щодо повернення окупованих територій«Найімовірнішим результатом війни, – сказав він, – буде те, що частина української території тимчасово опиниться під російською окупацією». Але, за його словами, ця «тимчасова річ» може тривати роками.
На думку президента Чехії, ні Україна, ні Росія, не можуть розраховувати на забезпечення своїх максималістських цілей. Він додав, що Україні «потрібно буде бути реалістом» щодо своїх перспектив повернення територій, окупованих Росією.
В українському МЗС, реагуючи на слова Павела, зазначили, що виведення російських окупаційних військ з суверенної території України в межах її міжнародно визнаних кордонів є одним з обовʼязкових пунктів формули миру президента України Володимира Зеленського.
«Наголошуємо, що не може бути половинчастих рішень, коли йдеться про людські життя, свободу, спільні цінності, справедливість за російські злочини, відновлення міжнародного миру і безпеки. У цьому контексті тимчасові рішення не відновлять повноцінний мир, а лише відтермінують війну», – йдеться у заяві.
Нещодавнє опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), засвідчило, що 55% українців вважають, що Україна «за жодних обставин не має відмовлятися від своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози збереженню незалежності».
За опитуванням, майже третина (32%) опитаних у травні 2024 року українців висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності.
Президент Володимир Зеленський наголошував, що Україна не погодиться на територіальні поступки для завершення війни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «РФ може воювати безкінечно». Чи стануть окуповані території розмінною монетою для миру в Україні?