Cитуація з правами людини на тлі російської повномасштабної агресії «залишається похмурою», заявляє Управління ООН з прав людини. Про це йдеться в підсумках доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, яка охоплює період із вересня по листопад 2024 року та була опублікована 31 грудня.
За даними моніторингу, у вересні загальна кількість цивільних жертв була найвищою з липня 2022 року – передусім через посилення російських атак на Донеччині, а також використання керованих авіаційних бомб та ударних дронів.
Загалом моніторингова місія задокументувала загибель 574 цивільних за три місяці, ще 3 082 зазнали поранень.
«Кожен факт і кожна цифра в цій доповіді – це історії втрат і людських страждань, які демонструють руйнівний вплив війни на всю Україну», – заявила голова ММПЛУ Даніель Белль.
Читайте також: Поліція назвала причетного до вбивства в Бучі «жінки з червоним манікюром» – Ірини Фількіної
93% жертв ООН зафіксувало на території, підконтрольній уряду України, зокрема, в Донецькій, Харківській і Херсонській областях, де інтенсивність бойових дій «залишається найвищою».
Місія також звернула увагу на російські атаки на енергетичну інфраструктуру України 17 і 28 листопада, які «продовжують знижувати енергетичний потенціал країни взимку».
Крім того, доповідь містить дані про випадки страт, катувань і жорстокого поводження з військовополоненими:
«З серпня 2024 року кількість достовірних повідомлень про страти українських військовополонених значно зросла. Йдеться про щонайменше 62 жертви внаслідок 19 інцидентів. Управління ООН з прав людини/ММПЛУ провело незалежну перевірку вбивств 15 українських військовополонених, ґрунтуючись на свідченнях свідків і аналізі відео- та фотоматеріалів».
Також ООН цитує нещодавно звільнених військовополонених, які повідомляли, що зазнали в російському полоні катувань – побиття, ураження електричним струмом та тривалого одиночного ув’язнення, також часто фіксувалися випадки сексуального насильства.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Спочатку припинення вогню». Що чекає на окуповані території у 2025 році?Також, констатує ООН, Росія продовжує посилювати контроль на окупованих територіях – окупаційна влада вимагала від мешканців отримати російське громадянство для збереження прав власності та конфіскувала будинки, визнані «покинутими» після насильницького переміщення їхніх власників. Місія звертає увагу на політику РФ щодо «формування лояльності» дітей на окупованих територій:
«Восени 2024 року до шкільної програми на окупованій території було включено новий курс для учнів 8-х класів, що передбачає 170 годин військової підготовки. Програма включає ознайомлення з основними видами гранат, стрілецькою зброєю, ручними протитанковими гранатометами та снайперськими гвинтівками».
За висновками місії, окупанти обмежують свободу віросповідання, зокрема, щодо громади «Свідків Єгови» та мусульманської громади в Криму.
Водночас ООН заявляє про «непропорційні обмеження свободи віросповідання або переконань» через нові законодавчі положення в Україні щодо релігійних організацій, пов’язаних з аналогічними структурами у Російській Федерації.
Читайте також: Священники пропагують «русский мир» та приймають у піонери: як Росія використовує церкву в окупації
«У доповіді міститься заклик внести зміни до закону, щоб він повністю відповідав міжнародному праву прав людини», – цитує пресслужба управління ООН.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Висока невизначеність». КМІС фіксує зниження частки тих, хто оптимістично налаштований на майбутнє України