У Міністерстві енергетики наголошують, що всі атомні електростанції на підконтрольній території працюють у штатному режимі, а дані про аварію на Південноукраїнській АЕС є фейком.
«На жаль, попри офіційне спростування Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, в Україні почалися відверті маніпуляції щодо стану обладнання АЕС. Жодного відключення силового трансформатора, про яке йшлося в розповсюдженому фейку, на станції не було. Якби така подія сталась, це унеможливило би видачу електроенергії і дійсно призвело би до необхідності зупинити атомний блок», – йдеться у повідомленні, оприлюдненому пресслужбою в телеграмі.
Пошкодження іншого обладнання не впливає на роботу блока і може мати лише короткочасний (протягом годин) вплив на можливість видачі – така ситуація не може вважатися «аварією на атомній електростанції», атомний енергоблок перебуває в робочому стані, наголошують в міністерстві.
У Міненерго кажуть, що спроби «безвідповідальних політиків спекулювати і поширювати відверті маніпуляції про аварію на атомній станції» є неприпустимими, і закликають РНБО та Службу безпеки України вжити невідкладних заходів щодо притягнення до відповідальності осіб за спроби «підігрувати російській пропаганді і дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні».
Минулого тижня директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявив, що 16 липня на Південноукраїнській атомній електростанції (ПАЕС) згоріли два трансформатори струму – це призвело до відключення з мережі одного з атомних реакторів. Спочатку він повідомляв про відключення силового трансформатора.
Народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк сьогодні, 25 липня, вдень оприлюднив, за його словами, відповідь «Укренерго» на його депутатський запит, який підтверджує аварію. У відповіді, серед іншого, зазначається, що 15 липня 2024 року на ПАЕС відбулася позаштатна подія, в результаті якої були пошкоджені трансформатори струму.
Співрозмовники видання NV у Верховній Раді та в енергогалузі підтверджують, що в ніч на 16 липня майже пів доби не працювали реактори Південноукраїнської АЕС, вийшли з ладу два трансформатори. Цей матеріал видання опублікувало ввечері 25 липня.
Південноукраїнська АЕС розташована в Миколаївській області і кілька разів наражалася на загрозу влучання російських ракет. Зокрема, у вересні 2022 року російська ракета приземлилась з 300-х метрах від працюючих ядерних реакторів.