Канцлерка Німеччини Анґела Меркель виступила на захист укладеної зі США домовленості, за якою Вашингтон не буде перешкоджати добудові й роботі суперечливого газогону «Північний потік-2», що його різко критикувала і попередня, і нинішня влада США.
Ця угода «добра для України», сказала журналістам у Берліні Меркель, яка з самого початку виступала на захист проєкту газогону.
Говорячи на традиційній літній пресконференції про домовленість як про прагматичний компроміс Вашингтону й Берліну, вона ще раз назвала її «добрим кроком», хоча підтвердила, що не всі розбіжності між сторонами вдалося подолати.
Згадуючи про пункт домовленості, який мав би відвернути можливість використання Росією енергоносіїв як «зброї» і зберегти роль України як транзитної держави, Меркель заявила: «Ми не лишилися без ніяких засобів» для реагування на можливі дії Москви на шкоду Україні, бо нові санкції проти Росії залишаються можливістю, «яку ми завжди маємо».
США і Німеччина після досягнення домовленостей про умови завершення будівництва газопроводу «Північний потік-2» опублікували 21 липня спільну заяву, яка містить обіцянки Україні. Документ має назву «Спільна заява США і Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей».
У заяві вказано: «Якщо Росія спробує використовувати енергоносії як зброю або вчинить подальші агресивні дії проти України, Німеччина буде діяти на національному рівні і закликати Європейський союз до ухвалення ефективних заходів, включно із санкціями, щоб обмежити російський потенціал для експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, або вжити ефективних заходів в інших економічно важливих сферах».
США і Німеччина також вважають, що в інтересах України і Європи продовжити транзит російського газу через Україну після 2024 року, коли закінчується термін чинної угоди про цей транзит. Німеччина зобов’язується використовувати всі доступні засоби впливу, щоб уможливити продовження угоди з Росією про транзит газу через Україну до 10 років і призначити для цієї мети спеціального представника. Переговори щодо цього питання повинні розпочатися якомога швидше, але не пізніше ніж 1 вересня.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білий дім оприлюднив текст угоди США та Німеччини щодо «Північного потоку-2»Добудова газопроводу «Північний потік-2» і продовження транзиту російського газу через територію України також були темами телефонної розмови, яка відбулася ввечері 21 липня між канцлером Німеччини Анґелою Меркель і президентом Росії Володимиром Путіним. Це сталося після того, як із Вашингтона надійшли перші повідомлення про те, що США і Німеччина узгодили деталі добудови газопроводу, який постачатиме російський газ до Німеччини дном Балтійського моря – в обхід України, Польщі й інших транзитних країн.
10 червня компанія-оператор газопроводу Nord Stream 2 AG заявила про завершення будівництва морської частини першої нитки цього газогону з загалом двох. Це означає, що він може бути відносно ближчим часом бути запущеним в експлуатацію.
Росія, а також прихильники газопроводу, що прокладається дном Балтійського моря в обхід України й інших транзитних держав, у Німеччині й кількох інших країнах Європи називають його виключно комерційним проєктом. Україна, США, низка інших країн Євросоюзу і керівництво ЄС заявляють, що цей проєкт суто політичний і не має економічного обґрунтування.
Критики газогону, зокрема, звертають увагу, що він має на меті пустити російський газ до Європи в обхід України і потенційно позбавити її значних сум плати за транзит, а також зробити її вразливою перед можливим російським воєнним нападом, запобіжником від якого нині ще є, зокрема, важливий транзитний маршрут російського газу до Європи українською територією.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Путіна тепер немає причин враховувати Україну – в партії Меркель критикують угоду про «Північний потік-2»Адміністрація президента США Джо Байдена, попри його різку критику проєкту, тим не менше вирішила надати виняток із санкцій компанії Nord Stream 2 AG, яка будує газопровід, і тим самим фактично уможливити його добудову і запуск, задля відновлення трансатлантичних відносин із Німеччиною, які зазнали значної шкоди за президентства Дональда Трампа.